Libya'yı Türklere ve İtalyanlara bırakmayacağız

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, şok edici açıklamalarda bulundu. Reuters'ın haberine göre, Seyfülislam, "Libya'yı İtalyanlara veya Türklere bırakmayacağız" dedi

Libya'yı Türklere ve İtalyanlara bırakmayacağız

Libya'nın en büyük ikinci kenti Bingazi'de başlayan ve çevre şehirlerle devam eden isyan Trablus'a da sıçradı.

AFP haber ajansı, devlete ait El Cemehiriye televizyonuyla El Şababya radyosunu talan eden göstericilerin, bazı karakol ve devlet binalarını da yaktığını belirtti.

>> İŞTE TÜRKİYE'NİN YANITI

>> FERİBOTLAR 22 SAAT SONRA KURTARACAK

Olay yerinden bildiren Reuters muhabiri ise "itfaiyecilerin alev alev yanan bir hükümet binasını söndürmeye çalıştığını" söyledi. "Halk Sarayı" adı verilen binada meclis oturumlarının yapıldığı belirtildi. Libya lideri Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi tarafından 2008 yılında kurulan El Cemehiriye ve El Şababya, yayın organlarının devlet tekeline alınmasının ardından kamulaştırılmıştı.

Şehirde bugün düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleriyle protestocular arasında çıkan çatışmalarda toplam 160 kişinin öldüğü bildirildi. El Cezire'ye kaynaklar askeri uçakların Trablus'ta göstericiler üzerine ateş açtığını söyledi. Adel Muhammed Salih isimli Libyalı, "Bugün gördüğümüz şeyi insanın aklı almıyor. Savaş uçakları ve helikopterler her yere bombalar atıyor. Birçok ölü var" dedi.

Bombardımanın sürdüğünü belirten Salih, "Hareket eden her şeyi vuruyorlar. Arabaların içinde bile olsanız vuruyorlar" dedi. Libya Hava Kuvvetleri'nin olaya müdahil olması üzerine İtalya'daki bütün askeri havaalanlarında da üst düzey güvenlik alarmının verildiği bildirildi.

Malta askeri yetkilileri de iki Libyalı pilotun protestocular üzerine bomba atmalarının emredildiğini söyleyerek kendilerine sığındığını açıkladı. El Cezire'ye konuşan bir başka görgü tanığı ise olayı "etnik temizlik" olarak nitelendirdi.

Görgü tanıkları elektriğin kesildiğini, Trablus'ta gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığını aktardı. Kaddafi'nin göstericilere ateş açmayı reddeden askerlerin vurulmasını emrettiği iddia edildi. Bu arada El Cezire, Libya'daki yayınlarının istihbarat ajansları tarafından engellendiğini belirterek kuruma tepki gösterdi.

'SON MERMİYE KADAR SAVAŞACAĞIZ'

Seyfülislam Kaddafi dün gece devlet televizyonundan halka seslenerek, "Son mermiye kadar savaşacağız... Libya'yı İtalyanlara veya Türklere bırakmayacağız" ifadesini kullandı.

Oğul Kaddafi, "Libya, Mısır veya Tunus değil. Libya ordusu büyük rol oynayacak, Tunus veya Mısır ordusu değil. Muammer Kaddafi, Zeynel Abidin Bin Ali değil, Mübarek değil. Libya'dan bir parmak yer vermeyiz. Libya'da yaşayacak, Libya'da öleceğiz" diye konuştu.

Seyfülislam Kaddafi ayrıca, aralarında Bingazi'nin de bulunduğu kentlerde şiddetli çatışmalar meydana geldiğini ve isyancıların askerlerden silah ele geçirdiklerini belirterek, çatışmaları ülkenin birliğini yoketmek ve İslamcı bir cumhuriyet kurmak isteyen unsurların kışkırttığını ifade etti.

Seyfülislam Kaddafi, babasının 41 yıllık iktidarına karşı yaşanan eşi benzeri görülmemiş ayaklanmayı "yabancı güçlerin planı" olarak tanımlayarak kınarken, protestoların bastırılmasında şiddet kullanılmasının hata olduğunu kabul etti.

Seyfülislam konuşmasına şöyle devam etti: “Bu, Libya’nın bütünlüğünü tehdit eden muhalif, bölücü bir harekettir… Silahlarımıza sarılacağız… Son mermiye kadar savaşacağız… Libya'yı İtalyanlara veya Türklere bırakmayacağız... Ayaklanmayı kışkırtan unsurları yok edeceğiz. Eğer herkes silahlanırsa, bu iç savaştır ve birbirimizi öldüreceğiz…”

Yeni bir anayasa ve liberal kanunlar çıkarılacağı sözü veren Seyfülislam Kaddafi, halkın "yeni bir Libya" ile iç savaş arasında seçim yapması gerektiğini ifade etti.