Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ile ilgili flaş karar!

İsveç Başsavcısı, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange hakkındaki tecavüz suçlamasını düşürdü

19 Mayıs 2017, Cuma 14:09

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ile ilgili flaş karar!
İsveç Savcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Başsavcı Marianne Ny’in Wikileaks internet sitesi kurucusu Assange hakkında yaklaşık 7 yıldır süren tecavüz soruşturmasını düşürme kararı aldığı belirtildi.

Assange, geçen kasım ayında hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde sorgulanmıştı.

Sorgu günü elçilik önünde düzenlenen Assange’a destek gösterisinde, o hafta ABD Başkanlığı'nı Obama’dan devralacak Donald Trump’a, "Julian Assange’ı affetmesi" çağrısında bulunulmuştu.
 

TRUMP: WIKILEAKS'E AŞIĞIM 


Trump, seçim kampanyası sürecinde "Wikileaks’e aşığım" demişti.

Wikileaks’in, Demokrat Partinin başkan adayı Hillary Clinton ile bağlantılı bazı belgeleri sızdırmasıyla, Demokrat Parti'nin başkanlık kampanyası olumsuz etkilenmişti. Trump, Assange’ın bu eylemle demokrasiye katkıda bulunduğunu söylemişti.


EKVADOR BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE YAŞIYOR


45 yaşındaki Assange, yaklaşık 5 yıldır Londra’nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliği'nin bir odasında yaşıyor.

İngiliz mahkemesi, 2012 yılında Avustralya vatandaşı Julian Assange’ın, 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç’e iadesine karar vermişti. Ancak Assange, hakkındaki iddiaları reddediyor.

Assange, hakkındaki iade kararının ardından, 2012 yılının haziran ayında İngiltere’deyken İsveç’e iade edilmesi halinde ABD’ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange’ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.


HAKKINDA YAKALAMA KARARI VAR, YİNE ÇIKAMAYACAK


İsveç Başsavcısı Marianne Ny’in Assange hakkında yaklaşık 7 yıldır süren tecavüz soruşturmasına "devam etmeme" kararı aldığını duyurmasının ardından gözler, Assange’ın yaklaşık 5 yıldır kaldığı elçilik binasından çıkıp çıkmayacağına çevrildi.

İngiliz polisi, hakkındaki tecavüz suçlamasını düşürülen WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange için sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden ayrılması halinde daha önce İngiliz mahkemesinin verdiği bir yakalama kararının uygulanacağını açıkladı.

İngiliz polisinden gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada, Assange hakkındaki bir başka yakalama emrinin geçerliliğini sürdürdüğü hatırlatılarak "Westminster Ceza Mahkemesi, 29 Haziran 2012’de mahkemenin çağrısına uymamasını takiben Julian Assange hakkında yakalama emri çıkardı. Londra Metropolitan Polisi, Assange’ın elçilikten çıkması halinde bu emri yerine getirmekle yükümlüdür" denildi.