Türkiye'den Libya'ya yanıt

Türkiye'den Libya'ya yanıt

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya'daki siyasi karmaşayı bölgedeki tüm ülkeler gibi yakından ve kaygıyla takip ettiklerini söyledi. Gül, Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin isyandan Türkleri de sorumlu tutmasına yönelik açıklamalarına da yanıt verdi: "Ülkedeki Türkler siyasi olaylara karışmamıştır."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya'daki siyasi karmaşayı bölgedeki tüm ülkeler gibi yakından ve kaygıyla takip ettiklerini söyledi.

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin isyandan Türkleri de sorumlu tutmasına yönelik açıklamalarına da yanıt verdi: "Ülkedeki Türkler siyasi olaylara karışmamıştır."

Can kaybının olmasının üzücü olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Libya liderine de çağrıda bulundu:

"Tüm yöneticiler halkların arzularına kulak vermelidir. Libya'da çok sayıda Türk var. Kardeş ülke. Türk firmaları çok büyük yatırımlar yapıyor. Oradaki vatandaşlarımızın en güvenli şekilde tahliyesi için çalışma yapılıyor."

Türkiye, Mısır'daki isyana kısa sürede refleks göstererek Mübarek'e 'Halkına kulak ver' çağrısında bulunmuştu. Ancak Libya'daki olaylara günlerdir resmi ağızlardan bir açıklama gelmemişti.

Böylece Gül resmi ağızdan Libya Lideri'ne demokrasi çağrısı yapan ilk yetkili oldu.

Libya’da isyanın çapı giderek büyürken, Kaddafi yönetimi ülkeyi karıştırmak ve istikrarsızlığa sürüklemenin suçunu aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu “dış güçlere” çalışan çetelere yükledi. Ankara ve Trablus arasında, çalıştıkları firma ve evlerinde yağma ve saldırılara maruz kalan panik içindeki binlerce Türk’ün tahliyesi için yoğun diplomasi trafiği yaşanıyor.