Yeni Yazısı > Şimdi tatil zamanı... - 28.06.2014

Şimdi tatil zamanı...
28 Haziran 2014

Okulların tatile girmesiyle birlikte büyük şehirler boşalmaya, tatil yöreleri de dolmaya başladı. Son yağmurları da bitirdik ve hava sıcaklığı mevsim normallerine ulaştı

Boğulmalara dikkat!

Havuzlar, plajlar, göl ve göletler, su kanalları yaz mevsiminde çocuklar için son derece eğlencelidir ve sıcak havalarda serin bir rahatlama anlamına gelir. Ama unutulmamalıdır ki, uygun önlemler alınmadığında eğlenceli bir gün büyük tehlikeyi de barındırır. Ülkemizde, her yıl yaklaşık 600-650 kişi suda boğulma nedeniyle hayatını kaybediyor ve bunların büyük bir çoğunluğu da 1-19 yaş arası çocuk ve gençler.

Yaş küçüldükçe risk artar

Çocukları risk oluşturabilecek yerlerde denetleyerek kazaların önüne geçilebilir. Çocukların yaşı küçüldükçe risk daha da artar. Bir yaşındaki çocuk için yaklaşık altı santimetre derinliğindeki bir suyun boğulma nedeni olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Lavabo, klozet, çeşmeler, şişme havuz veya botlar, evinizin çevresinde olabilecek su birikintileri riskli alanlara örnektir.

4 yaşını bekleyin

Yüzme öğrenmek için ideal olan dört yaşta eğitime başlamaktır ve eğitimin uzman eğitimciler tarafından verilmesi gerekir. Yüzmeyi bilen bir çocuğun boğulma riski olmadığını düşünmeyin. Bütün çocukların yüzme beceri düzeyleri ne olursa olsun, suda gözetim altında tutulması gerekmektedir. Uzaktan izlemek yerine, müdahale edebilecek mesafede olmak gerekir.

Can yeleği kullanın

 *Can yeleği kullanma alışkanlığı edinin. Kolluk ve şişme yelekler yeterli güvenlik sağlayamazlar.

 *Güneş koruyucu losyon ve kremler, güneş gözlüğü, şapka, güneş koruyucu giysiler kullanın.

  *Güneşte susuz kalmak çok kolaydır. Sıvı alımını destekleyin.

  *Suda yapılacak aktivite, suyun sıcaklığı için belirleyici olacaktır. Örneğin 20 derece sıcaklık yüzme için soğuktur. Çocukların suda eğlenceli zaman geçirmesi için 28 derece uygun bir su sıcaklığıdır.

 *Suya yavaş yavaş girmek, ani reaksiyonların önüne geçecektir. Vücut ısısı, suda daha çabuk düşer. Kas krampları, titremeler ve dudaklarda morarmalar başlayıp çok çabuk hipotermiye girebilirler.

Müjde kardeşin oldu!

Yazar Can Göknil’in kardeş sahibi olmak ve beraberinde getirdiği sorunları işlediği kitabı ‘Kardeşim’ Can Çocuk Yayınları’ndan çıktı. Fiti Fiti’nin en büyük hayali bir arkadaş sahibi olmak. Sonunda onu yalnızlıktan kurtaracak bir kardeşi olur. Fiti Fiti sadece arkadaş olmayı değil abla olmayı da öğrenir. 4 yaş üzerine çocuklara uygun olan kitap 10.50 TL’ye satılıyor.