Mübarek istifa etti

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve ailesinin Kahire'yi terk ettiği haberlerinin ardından istifa kararı da açıklandı.

Mübarek istifa etti

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifa ettiği açıklandı. Böylece 30 yıllık Mübarek iktidarı, protestoların doruğa ulaştığı 18. günde devrildi. Yardımcısı Ömer Süleyman yaptığı açıklamada, Hüsnü Mübarek'in görevini orduya bıraktığını duyurdu. Mübarek'in istifasıyla hükümet de düştü.

İstifa haberinin duyulmasıyla Mısır sokaklarında tarihi bir coşku yaşanırken, Kahire'deki Tahrir Meydanı'ndan "Mısır kurtuldu, başardık" sloganları yükseliyor.

Bu arada açıklama yapan muhalif kanadın önemli isimlerinden El Baradey, "Bu hayatımın en güzel günü, ülke kurtuldu" dedi.

El Arabiya televizyonu, "Hüsnü Mübarek'in yardımcısı Ömer Süleyman'ın yeni dönemde rolü olmayacağını, ordu ve Anayasa Mahkemesi'nini geçiş sürecini birlikte yöneteceğini duyurdu. Ordunun bir açıklama yaparak Meclis'i ve hükümeti lağvetmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın (TSİ) saat 20.30'da açıklama yapacağı açıklandı.

Bu arada diplomatik kaynaklar, istifanın Türkiye tarafında da memnuniyet yarattığını bildirdi.

KAHİRE'Yİ TERK ETTİ

El Arabiya televizyonu, halk isyanının ardından yetkilerini dün gece yardımcısına devreden Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile ailesinin,  başkent Kahire'den ayrılarak bilinmeyen bir yere gittiklerini iddia etti.

Kaynak verilmeyen haberde, Mübarek'in askeri bir havalimanından ayrılarak bilinmeyen bir yere gittiğini bildirildi.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleMısır’da yerel bir hükümet yetkilisi, Kahire’den ayrılan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in Kızıl Deniz’deki tatil beldesi Şarm El Şeyh’te olduğunu söyledi.
Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Mübarek’in Şarm El Şeyh Havaalanı'nda yerel yönetici tarafından karşılandığını bildirdi.

El Arabiye televizyonu da Mübarek’in Kahire’den ayrıldığını duyurmuştu.

El Cezire "Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitti" diyor

El Cezire televizyonu ise, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Birleşik Arap Emirlikleri'ne gittiğini duyurdu.

El Arabiye televizyonu, dün tüm dünyanın beklentisinin aksine istifa etmeyen Hüsnü Mübarek'in, bugün ailesiyle birlikte Kahire'den ayrıldığı iddia etmişti. Reuters haber ajansı da, Mübarek'in Kahire'deki askeri bir üsteki uçakla Kahire'den ayrıldığını, rotasınınsa bilinmediğini duyurdu.

Tam anlamıyla sır oldu!

Hükümete yakın bir kaynak, sokağa dökülen halkın baskısıyla yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a devreden Mübarek’in Kahire’den ayrılarak bilinmeyen bir yere gittiğini açıkladı.

Herhangi bir kaynak belirtmeden Mübarek’in Kahire’den ayrıldığını duyuran El Arabiye televizyonu da, Cumhurbaşkanının Kızıl Deniz’deki tatil beldesi Şarm El Şeyh’e gittiğini iddia etti.

Mübarek’in sık sık Şarm El Şeyh’e gittiği ve burada konuklarını ağırladığı belirtiliyor.

"Onurlu bir çıkış yolu arıyorum" demiş

İsrailli İşçi Partisi milletvekilli Binyamin Ben Eliezer, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in kendisine "onurlu bir çıkış yolu aradığını" söylediğini bildirdi.Eliezer, askeri radyoya yaptığı açıklamada, Mübarek’in dün akşamki halka sesleniş konuşmasından önce yapılan telefon görüşmesinde, "onurlu bir çıkış yolu aradığını" söylediğini belirtti ve "Bittiğini biliyor, yolun sonu olduğunu biliyor. Konuşmasından önce bana tek bir şey söyledi, o da onurlu bir çıkış yolu aradığıydı" dedi.

Kısa süre öncesine kadar Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Eliezer, Mübarek’e en yakın İsrailli yetkili olarak kabul ediliyor. Eliezer, birçok kez Mısır’a ziyarette bulunmuştu.

"Süleyman artık cumhurbaşkanı"

Mısır’ın Washington Büyükelçisi Sameh Şukri, Hüsnü Mübarek’in bütün yetkilerini devrettiğinin altını çizerek, yardımcısı Ömer Süleyman’ın "fiili cumhurbaşkanı" olduğunu söyledi.

Şukri, Amerikan CNN televizyon kanalına verdiği demeçte, "Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yetkilerini yardımcısına devretti, yardımcısının bundan böyle cumhurbaşkanı yetkileri var" ifadesini kullandı.

Süleyman’ın talebi üzerine bu açıklamayı yaptığının altını çizen Şukri, "Mübarek’e hukuken cumhurbaşkanı diyebiliriz, ama fiili cumhurbaşkanı, yardımcısıdır" diye konuştu.

"Mübarek’in artık hiç yetkisi kalmadı mı?" şeklindeki soruya Şukri, "Yapılacak şey sanırım durumun yorumudur. Cumhurbaşkanı Mübarek çok açıkça bütün yetkilerini yardımcısına devrettiğini beyan etmiştir" yanıtını verdi.

Yaklaşık 30 yıldır iktidardaki Mübarek dün akşam istifa etmeden yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a devrettiğini açıklamıştı.

Genelkurmay Mübarek'ten yana tavır aldı!

Mısırlı askeri liderlerin, Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tentavi’nin başkanlığında önemli bir toplantı düzenlediler. Askeri liderler ve Genelkurmay Başkanı, toplantının ardından ilk açıklamalarını yaptılar. Yapılan açıklamaya göre, ordu ülkede özgür ve adil bir seçimin yapılmasından yana olduğunu belirtti, ancak seçim için olası bir tarih vermekten kaçındı. Açıklamada, Hüsnü Mübarek'in güçlerini devretmesinin doğru bir karar olduğuna vurgu yapıldı.

"Mübarek'in sözlerinin arkasında olacağız"

Ordu yetkilileri, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in yapmaya söz verdiği reformların takipçisi olacaklarını açıkladılar.

"Olağanüstü hali kaldırmaya hazırız"

Ülkede sürdürülen olağanüstü hal durumunun kaldırılmasının da sözkonusu olduğunun vurgulandığı açıklamanın Mısır'da Hüsnü Mübarek'in gitmesini isteyen protestocuları hayal kırıklığına uğrattığı bildiriliyor.

Gösteriler artık Başkanlık Sarayı'nın önünde

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifasını isteyen 400 kişilik bir grup, başkanlık sarayı önünde gösteri yapıyor.

Görgü tanıklarının verdikleri bilgiye göre, protestocular Mübarek aleyhine slogan atarken, ordu göstericilere müdahale etmedi. Göstericiler, Mübarek’in gitmesinin talep edildiği bir pankartı da saray girişindeki tellere astılar. Göstericilerle başkanlık sarayı arasındaki sokağın tanklar ve dikenli tellerle korunduğu öğrenildi.

Subaylar da protestoculara katılıyor

Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarına karşı gösteriler sürerken, silahlı kuvvetlerden orta kademede 15 subay Mübarak’e karşı halk hareketine katıldı.

Cuma sabah namazından hemen sonra telefonla Reuters ajansına açıklamada bulunan Binbaşı Ahmed Ali Şuman, "Silahlı kuvvetlerin halkla dayanışma hareketi başlamıştır" dedi.

Başkent Kahire’nin Tahrir Meydanı’ndaki gösteride dün gece halka hitap eden Ali Şuman, "rütbeleri yüzbaşı ile yarbay arasında 15 subay halk hareketine katıldı" diyerek, silahını orduya teslim ettiğini de bildirdi.Şuman, harekete katılan diğer subayların da cuma namazından sonra halkla konuşacağını belirtti.

Tahrir Meydanı’nın batı girişini korumakla görevlendirildiğini belirten Şuman, diğer subayları da Mübarek karşıtı gösterilere katılma çağrısı yaptığını belirtti.

Ancak bazı göstericiler askerlere kızgın. Tahrir’deki göstericilerden Salih Bazuni, "Mübarek çeteleri bu meydanda halktan 300 kişiyi şehit etmişken ordu kenarda nasıl seyirci kalabildi" dedi.

MİLLİYET

4