Mısır'da halk ne istiyor?

Mısır'da 30 yıldır iktidarda olan Hüsnü Mübarek'in istifa etmesiyle tatmin olmayan protestocular, yönetimi devralan Yüksek Askeri Konsey'in reform taleplerini kabul edinceye kadar Tahrir Meydanı'nda kalmaya kararlı olduklarını bildirdi.

Mısır'da halk ne istiyor?

Protestoları düzenleyen çekirdek kadro, yayımladığı iki bildiride, devrik devlet başkanı Mübarek tarafından muhalefeti baskılamak için kullanılan olağanüstü hal yasalarının kaldırılmasını istedi.

Tüm siyasi suçluların serbest bırakılmasını ve askeri mahkemelerin lağvedilmesini de talep eden reform yanlılarının bir diğer isteği de dördü sivil biri askeri personel olmak üzere beş üyeden oluşan geçici bir başkanlık konseyinin kurulması.

9 ay içinde düzenlenecek seçimlere hazırlık yapacak geçici bir hükümetin ve yeni demokratik bir anayasa taslağı oluşturacak bir kurulun oluşturulması da yine bildirilerdeki talepler arasında yer alıyor.

Reform yanlıları, avukat, doktor ve mühendisler gibi meslek gruplarını temsil eden sendikalar, basın ve siyasi partilerin kurulması için de özgürlük talep ediyor.