Kısırlık sorunu yaratmıyorsa
23 Haziran 2014

Varikosel ergenlik çağında başlıyor ve yıllar içinde gelişiyor. Varikosel ameliyatı ancak erkek kısırlık sorunuyla karşı karşıya gelirse yapılıyor. Ağrı gidermek için ya da farklı problemler için operasyona hiç gerek yok

[[HAFTAYA]]

SORU:

Çocuğumun olması mümkün mü?

2 yıl önce tüp bebek tedavisi gördük. Eşim bir operasyon geçirdi. Kendisinde hiçbir sperm hücresine rastlanmadı. Acaba bizim başka bir yolla bebek sahibi olmamız mümkün mü?

CEVAP:

Testiste sperm hücresi mevcut değil ise şimdilik tek çare ilerlemekte olan kök hücre çalışmalarını beklemek olabilir. Testiste sperm aranmasının mikrocerrahi yöntem ile yapılması başarı şansını arttırmaktadır. Eğer bu yöntem uygulanmadıysa bir kez de bunu deneyebilirsiniz.

SORU:

Yumurtalıklarım ağrıyor, neden?

25 yaşındayım, nişanlıyım. Yumurtalıkları ağrı yapıyor. Bir de sol yumurtlağımda misket büyüklüğünde bir yuvarlak cisim var. Ağrının sebebi ne olabilir?

CEVAP:

Bu tip durumlarda muayene etmeden yorum yapmak çok hatalı olabilir ve hayati tehlikesi olan bazı hastalıkların ihmaline neden olabilir. Durumunuz basit bir kistten kaynaklanmakta olabileceği gibi acilen ameliyat gerektiren bir tümör de olabilir. Sizin yapmanız gereken en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurarak muayene olmaktır.

SORU:

Evlenene kadar ameliyat olmayacağım

3 yıl önce varikosel ameliyat geçirdim. Ağrılarım artınca yine doktora gittim. Varikoselin daha da ilerlediğini söylediler. Ameliyat için “İstediğin zaman gel” dediler. Boşalamadığım için artıyormuş. Evlenene kadar ameliyat olmayacağım. Sizce doğru yolda mıyım?

CEVAP:

Varikoselin boşalmamanızla bir ilgisi yoktur, herhangi bir etkisi de olmaz. Varikosel zaman içinde sizi kısırlık sorununa götürür, gerekli tetkikler yapılarak spermiyogram tetkikinizde bozulma belirtileri saptanırsa vakit geçirmeden mikrocerrahi tekniği tercih ederek ameliyat olmanızı öneririm. Daha önce bu ameliyatı geçirmiş olmanız ve sonuç alamamış olmanız sanırım bu defa daha bilinçli davranmanızı sağlayacaktır.

SORU:

Geri dönme şansım var mı?

Vazektomi ameliyatı olduktan sonra vazgeçebilir miyim? Normal hale dönebilir miyim?

CEVAP:

Vazektomi ameliyatında geri dönüş şansı vardır. Ama bu yöntem kalıcı olarak doğum kontrolü isteyen erkeklere uygulanmalıdır. Bir süre sonra vazgeçebilecek durumda olanlar için uygun bir yöntem değildir. İlk 1 yıl içinde geri dönüş için mikrocerrahi ameliyatla yüksek olan şans zaman içinde azalmaktadır. Vazektomi yaptıranlar için ileride çocuk sahibi olmanın bir diğer yolu da IVF (tüp bebek) yöntemidir