Hollanda mahkemesinden mülteci kararı

Hollanda’da Lahey istinaf mahkemesi, açılan dava  sonucunda Hollanda’nın İtalya ve Yunanistan’daki mülteci kamplarından daha fazla  mülteci almaya zorlanamayacağı yönünde karar verdi

Hollanda mahkemesinden mülteci kararı
İstinaf mahkemesi yaptığı açıklamada, iki sene önce AB ülkeleri arasında yapılan anlaşmada belirlenen yerleştirilmesi gereken mülteci paylaşım  sayısının, beklenen mülteci akımına göre tahmini bir sayı olduğu belirtildi.          

Mahkeme kararında, bu sebeple az sayıda mültecinin ülkeye alınmış olmasından dolayı Hollanda’nın anlaşılan sayıya ulaşmaya zorlanamayacağı  kaydedildi.          
 

'SÖZ KONUSU ANLAŞMAYA UYMAKTA YETERSİZ KALDI'


Mahkeme, AB tarafından sunulan raporlarda Hollanda hükümetinin yapılan  anlaşmaya uymadığına dair bir açıklamanın olmamasının, verilen kararda etkili olduğunu açıkladı.        

 "Biz onları getireceğiz" adındaki insan hakları vakfı, Hollanda için verilen mülteci payının 8 bin 712 mülteci olmasına rağmen, sürenin dolmasına yakın henüz bin 433 mültecinin ülkeye alındığı ve hükümetin söz konusu anlaşmaya uymakta yetersiz kaldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.          


21 BİN KİŞİ YERLEŞTİRİLDİ


AB Konseyi, Eylül 2015’te, İtalya ve Yunanistan’a sıkışmış 160 bin mültecinin iki yıl içinde diğer AB ülkeleri arasında paylaşılmasına dönük bir planı kabul etmiş ancak geçen süreye rağmen sadece 21 bin kadarı yerleştirilebilmişti.