Dünya İran'daki bu tutuklamaları izliyor

Akşam saatlerinde ajanslara düşen haberler İran'ı yeniden dünya gündeminin başına taşıdı

Dünya İran'daki bu tutuklamaları izliyor

 Zina suçu işlediği iddiasıyla idam cezasına çarptırılan Sakine Aştiani olayında birbirinden kritik gelişmeler yaşanıyor. İran’ın bugün Aştiani’nin oğlunu, avukatını ve iki yabancı gazeteciyi tutukladığı bildirildi. Bu tutuklamalar büyük tepki toplarken, dünyanın gözü yeniden İran’a çevrildi.

İKİ ALMAN GAZETECİ TUTUKLANDI

İlk açıklama Tahran’dan geldi. İran Adalet Bakanlığı Sözcüsü Golam Hüseyin Muhseni Ejehi, kendilerini gazeteci olarak tanıtarak Aştiani’nin 43 yaşındaki oğlu Sajjad Kaderzade ile röportaj yapmak isteyen iki yabancıyı tutukladıklarını açıkladı.

Ejehi, bu iki kişinin ülkeye turist olarak girdiklerini ve gazeteci olduklarını kanıtlayamadıklarını söylese de Almanya olaya sert tepki gösterdi.

Berlin'de bulunan Alman Gazeteciler Birliği, tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. Alman basını, tutuklanan gazetecilerin Almanya'nın en çok satan gazetelerinden Bild'de çalıştıklarını bildirdi. Ancak Bild, konuyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.

SAKİNE’NİN OĞLU VE AVUKATINDAN HABER ALINAMIYOR

Kaderzade ve Aştiani'nin avukatı Hutan Kian’a da dünden beri ulaşılamıyor. Cep telefonlarının kapalı olduğu belirtiliyor. Her ikisinin de tutuklanmış olmasından korkuluyor. Olayın açığa çıkmasını sağlayan isimse Londra'da bulunan İranlı insan hakları savunucsu Meryem Namazi oldu. Associated haber ajansına konuşan Namazi, telefon aracılığıyla röportaj sırasında tercümanlık yaptığını söyledi.

Namazi, ikinci soru sorularken hattın diğer ucundan gürültüler ve bağrışmalar duyduğunu, ardında da telefonun kapandığını ifade etti. Gazetecilerin kaldıkları otele geri dönmedikleri ve Kaderzade'den de haber alınamadığı belirtildi.

(Hürriyet)