Yeni Yazısı > Ameliyattan önce test - 18.06.2014

Ameliyattan önce test
18 Haziran 2014

Varikosel sperm sayılarını düşürerek baba olmayı zorlaştırıyor. Bu durum ameliyatla düzeltilebiliyor. Ameliyattan önce sperm sayısına mutlaka bakmak gerekiyor ki operasyondan sonra iyileşme olup olmadığı anlaşılabilsin...

[[HAFTAYA]]

SORU: Varikosel ameliyatı oldum ama...

24 yaşındayım. Varikosel ameliyatı oldum ama hiç sperm tahlili yaptırmadım. Mart ayında yaptırdığım spermiogram sonuçlarını size yolluyorum. Bana bilgi verir misiniz?

CEVAP

Varikosel ameliyatı oncesi ve sonrasında spermiyogram tetkiki yapılmaması maalesef vahim bir tıbbi uygulama hatasıdır. Hem hastanın ameliyat öncesi durumlarını bilmek ve mukayese etmek hem de ortaya çıkabilecek tıbbi-adli durumlara önlem almak için bu degerlendirmeler muhakkak yapılmalıdır. Sanırım sizlerin de hekim seçimi yaparken daha titiz davranmasında fayda var. Ülkemizin her coğrafi bölgesinde birçok bilgili ve deneyimli üroloji uzmanı hizmet vermektedir.

SORU:  Geceleri ereksiyon olmuyorum

25 yaşındayım. Geceleri hiç ereksiyon olmuyorum. Bu acaba bir sorun mu? Bir doktora başvurmalı mıyım? Ya da ileride kısırlıkla karşılaşır mıyım?

CEVAP

Gece ereksiyonlarının ana işlevinin penisin içindeki kavernöz dokunun beslenmesi olduğu düşünülmektedir. Değişen oranlarda her cinsel fonksiyonu normal erkekte gece ereksiyonları (noktürnal tümesans) birkaç defa oluşur. Sanırım uykunuzun derinliği nedeniyle bunu fark etmiyorsunuz. Uyku laboratuarlarında veya Rigiscan denilen özel bir tanı aletini kullanarak gece ereksiyonlarının süresi, sayısı ve kalitesi detaylı olarak belirlenebilir. Sizin uyanıkken olan cinsel yaşamınızda bir sorun olmadığına göre bu konuda bir tetkik yaptırmanız veya bu konuyu kendinize dert edinmeniz gereksizdir.

SORU:  Penisimde yara var

28 yaşındayım, 8 yıllık evliyim. 2 haftadır penisiminde bir yara var. Ne olduğunu merak ediyorum. Kanama yok ama sürekli kabuk tutuyor.

CEVAP

Penisteki bir yara basit bir cilt rahatsızlığından, cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktan veya penisi ilgilendiren çok daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilir. En kısa zamanda önce bir dermatoloji uzmanına daha sonra gerekiyorsa üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

SORU:  Testlerim negatif çıktı

13 ay önce korunmasız cinsel ilişkiye girdim. 2 ay içerisinde penisimde yara, halsizlik, kusma gibi belirtiler ortaya çıktı. İlişkiden 12 ay sonra bir üroloğa başvurdum. Bana bazı testler yaptırdı. Test sonuçları negatif çıktı. Şu anda hiçbir şikayetim yok. Artık test yaptırmama gerek var mı?

CEVAP

Defalarca gereken testleri yaptırıp hepsinde temiz çıktıysanız ve üçüncü defa bana yazıyorsanız biraz evhamlı olduğunuz düşünülebilir. Sanırım artık test sonuçlarına güvenerek rahatlamanız ve bu kadar evhamlı biri olduğunuzu fark ederek gelecekte bu gibi riskleri almamanızda fayda var.