Yunanistan'a simit ve döner ile girdik

Yunan basını, Yunan piyasasını hedef alan Türk yatırımcıların, döner, simit, dondurma ve kahve gibi mamüllerle Türk-Yunan dostluğunu fiilen test etmeye çalıştıkları değerlendirmesini yaptı

Yunanistan'a simit ve döner ile girdik

Atina’da yayımlanan Kosmos Tu Ependiti gazetesi, Türkiye’nin, özellikle perakende satışta bugüne kadarki çabalarının beklenen sonucu vermemiş olmasına rağmen, Türklerin "damak tadı" ile yakınlaşmanın daha kolay olacağına ikna olduklarını, bu nedenle de gıda sektöründe faaliyet gösteren yedi işletmenin birkaç aydır Atina’da uygun mekan aradıklarını yazdı.

Gazete, iç piyasada ticareti zor durumda bırakan krizin kira fiyatlarını düşürmüş olmasının, başkent Atina’da fırsatlar bulunduğuna inanan işletmecileri iyimser kıldığı yorumunu yaptı. Sözkonusu durumun "Simit Sarayı" sahipleri için belirleyici olduğunu yazan gazete, bu işletmenin Atinalılara, Türk işi geleneksel simit sunmaya neredeyse hazır olduğunu ve Yunanistan genelinde de 30 mağaza açmayı planladığını kaydetti.

Öte yandan, önümüzdeki aylarda ünlü Türk dondurması MADO’nun da Yunan piyasasına girmeye hazırlandığını belirten gazete, keçi sütünden yapılan bu dondurmaya "herkesin hayran olduğu" değerlendirmesini gündeme getirdi.

Bu arada, edinilen bilgilere göre kebaba ağırlık veren adı açıklanmayan bir Türk işletmesinin de, Yunanlı bir ortakla faaliyete geçmeye hazırlandığını vurgulayan Kosmos Tu Ependiti, diğer yandan bir kahve markası zincirinin de Yunan piyasasına girmeyi amaçladığını, bu dükkanlarda kahve içiminden sonra bir de fala bakıldığını yazdı.

Gazete, tüm bunlara rağmen, Türk girişimcilerin Yunanistan’daki faaliyetlerinin şu ana kadar beklenen olumlu sonuçları vermediğini belirtti ve buna örnek olarak Türkiye’nin en büyük giyim mağazaları zincilerinden biri olan "Koton" şirketinin ağını genişletme planının durdurulmasını gösterdi. Gazete, 2011 yılına kadar 12 mağaza açmayı hedefleyen İpekyol’un da biri Atina, diğeri de Larisa’da olmak üzere yalnızca iki mağazayla yetinmek durumunda kaldığını, MAVI jeans’in ise piyasaya daha giremediğini yazdı.

Kosmos Tu Ependiti, giyim üzerine faaliyet gösteren şirketlerin aksine, Türkiye’nin büyük mobilya işletmesi İstikbal’in Yunanistan’da başarılı olarak, Kavala, Orestiada (Kumçiftliği) ile Serez kentlerinde mağazalar zinciri kurduğuna, temsilciler aracılığıyla da Selanik, Larisa ve Eğriboz’da (Evia) da faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

Gazete, 2009 yılı Şubat ayında Atina ve Gümülcine’de iki şube açan Ziraat Bankasının gidişatının da iyi olduğunu belirtti.