Yeni Yazısı > Yine kooperatif - 12.02.2011

Yine kooperatif
12 Şubat 2011

Gazete ilanı ile bir kooperatiften daire almıştım. Alırken sadece 75 TL aylık gider olduğunu söylediler. Şimdi elimizde kat irtifak tapusu var ama ödemeler 300 TL’ye çıktı. Bu gideri ve eski borçları benim mi ödemem gerekir?  L.Ç.

Daha yakında yazdım, kooperatifler başlı başına bir problemdir diye. Bakın aylık 75 TL nerede, aylık 300 TL nerede. Fazla uzatmadan kısaca şunu söyleyeyim. Kooperatif kat irtifak tapularını vermiş. Kat irtifaklı binalarda bağımsız bölümlerin üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlanıldığında artık kat mülkiyeti mevzuatı uygulanır.

[[HAFTAYA]]

Sizde bu oranda kullanım varsa artık ortak giderlerden dolayı kooperatifin siteden elini çekmesi lazım. Ancak bu yönetim için söz konusu. Ancak kat mülkiyetine geçiş işlemlerini de yürütmesi lazım. Giderlere gelince. Siz kooperatif ortağı olarak bu işe girdiyseniz ve tapular sonradan çıktı ise kooperatif masraflarına katılacaksınız. Ancak herhangi bir kooperatif ortağından kat irtifak tapusunu tapuda devir sureti ile aldıysanız sadece site giderlerine katılacak, kooperatif giderlerine katılmayacaksınız.

İkisi bir arada olmaz

Kendi adıma işyerim var, ancak eşim ilgileniyor, ben de sigortalı görünüyorum. Geçenlerde hem işyeri sahibi hem de sigortalı olunmaz denildi. Bu doğru mu?  C.K.

Evet görüldüğü kadarı ve anlattığız hali ile doğru. bir insan ya işyeri sahibi olur, bu halde de yasada anlatılan şartlarla bağ-kur lu olur veya işçi statüsündedir, bu halde de SSK’lı olur. Ancak hem işveren hem sigortalı olmaz. Burada bir terslik var. Acaba siz Bağ-Kur’u da bir sigorta kabul edip bunun için mi sigortalıyım tabirini kullanıyorsunuz bunu bilmiyorum. Ancak bir kişi iki kuruma birden tabi olamaz. Gerçek durumunuza göre birinden birine tabi olmanız yasa icabıdır.