Yıldız Teknik'te türban arbedesi

Karşıt görüşlü öğrenciler arasında türban yüzünden gerginlik yaşandı; okula gelen Çevik Kuvvet cop ve biber gazı kullandı

Yıldız Teknik'te türban arbedesi

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında türban yüzünden gerginlik yaşandı. Bunun üzerine okula gönderilen çevik kuvvet polisleri, "Üniversitenin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır" afişlerinin indirilmesini istedi. Afişi asan öğrenciler ile polis arasında bu yüzden arbede çıktı. Polis cop ve biber gazı kullandı, olaylarda 5 öğrenci yaralandı.

Okulun Beşiktaş Yerleşkesi’nde üniversitelerde türbanın serbest olmasını protesto eden Öğrenci Kollektifi ile Türkiye Komünist Parti üyesi bir grup öğrenci eylem yaptı. "Üniversitenin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır" ve "Fermanları Yırt Ayağa Kalk" yazılı afişler asan öğrenciler ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında tartışma çıktı. Kısa süreli yaşanan tartışma kavgaya dönüşünce okula çevik kuvvet ekibi çağrıldı.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

Okula gelen polis, tartışmanın yaşanmasına neden olan afişlerin indirilmesini istedi. Polisin bu isteğini reddeden öğrenciler, ’YÖK Kalkacak, Polis Gidecek, Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek’, ’Üniversitene Sahip Çık AKP’ye Bırakma’ sloganları attı. Bir süre öğrencilerle görüşen polis dağılmalarını istedi. Ancak öğrenciler bunu kabul etmedi. Bunun üzerine sert müdahalede bulunan polis, öğrencileri dağıtmak için biber gazı sıktı ve cop kullandı. Olaylarda 5 öğrenci çeşitli yerlerinden hafif yaralandı. 

Murat DELİKLİTAŞ/İSTANBUL, (DHA)