Yeryüzü iftarına polis müdahalesi

Ramazan ayının ilk gününde İstiklal Caddesi'nde düzenlenmek istenen 'yeryüzü ifyarı'na polis önce izin vermedi ancak sonra bölgeden çekildi

Yeryüzü iftarına polis müdahalesi

Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanarak, burada iftar yapmak isteyen "Antikapitalist Müslümanlar" grubu üyelerine polis izin vermedi. "Yeryüzü Sofrası" etkinliği için bir araya gelen "Antikapitalist Müslümanlar" grubu üyeleri, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda yerlere branda ve gazete kağıdı sererek iftar sofrası kurdu.

Polis, anonsla, burada iftar yapılmasına izin verilemeyeceğini bildirerek, tramvay yolunun açılmasını istedi. Gruptakiler ile polis arasında bir süre sözlü tartışma yaşandı. Dağılmayan grubu polis, kalkanlarla buradan uzaklaştırdı. Ara sokaklara dağılan grup üyeleri yeniden bir araya gelerek, Tünel Meydanı’nda sofra kurdu. Polis bir kez daha gruba izin vermedi. Olay yerine gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, polisle görüşerek, iftar sofrası kurulmasına izin verilmesini istedi.

Polis, Galipdede Caddesi ve yol kenarında iftar sofrası kurulabileceğini ancak tramvay yolunun kapatılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine grup üyeleri, yol kenarına iftar sofralarını kurarak akşam ezanını beklemeye başladı.

Çevik Kuvvet’in de bölgedeki bekleyişi uzun süre devam etti. Öte yandan bir polis memurunun iftar için yerdeki gazete üzerine bırakılan pideye bastığını gösteren fotoğraf sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Gazeteci Fehim Taştekin, mikro blog sitesi twitter'dan müdahale anının fotoğraflarını paylaştı.