Yeni Yazısı > Yeni evliler niye aldatır? - 28.06.2014

Yeni evliler niye aldatır?
28 Haziran 2014

İlişki uzmanlığına başladığım 1999’dan beri çeşitli aldatma öykülerine tanık oldum. Bunların arasında, daha evleneli birkaç ay olmasına karşın aldatılma gerçeğiyle karşı karşıya kalmış insanlarınki de vardı. Öyle ya, evlenmek için uğraşmışsın, çabalamışsın, evlenmişsin; peki niye aldatıyorsun? Bu konuyla ilgili çeşitli araştırmalar var. Ama hepsi yurt dışı kaynaklı. İlişkilerle ilgili her konuda olduğu gibi Türkiye’de de böyle bir araştırma yok maalesef. Bu yazıda, bana gelen binlerce mail-mektubun ve kendi araştırmalarımın ışığında yeni evli kadın ya da erkeğin neden aldattığını ortaya koymaya çalıştım.

1- AİLE ZORUYLA İSTEMEDEN YAPILAN EVLİLİK

İster kadın, ister erkek, arzu etmediği biriyle evlendiğinde zaten kendini o evliliğin parçası gibi hissetmez. Bir görevi yerine getirmek adına evlendiği için aldatma riski de çok büyüktür.

2- ESKİ SEVGİLİYİ UNUTMADAN YAPILAN EVLİLİK

Bazen sırf eski sevgiliden intikam almak için, bazen de eski sevgiliden ümit kesildiği için evlenilir. Bu şekilde evlenen kişi aslında eski sevgiliyi hem kalbinde hem de beyninde taşımaya devam etmektedir. Eski sevgili ortaya çıktığında ‘Hayır’ deme olasılığı çok düşüktür. Hatta eski sevgiliyle buluşulur, sevişilir ve umulur ki “Eşini bırak gel” desin... Hiçbir zaman öyle olmaz. Eski sevgili de aslında rahatlamıştır ama işte ten çekimi falan, ‘bir kez daha yatsak bir şey olmaz’ mantığıyla devreye girmiştir.

3- ZAMANI GELDİ DİYE YAPILAN EVLİLİK

Okul bitti, iş bulundu, aşk yok ama evlenmek istiyor bu deli gönül... Çevreden de “E evladım artık evlen” baskısı var. ‘Hayırlı bir kısmet’ bulunuyor, mantık dahilinde evleniliyor ama aşk tehlikesi gözardı ediliyor. Tam bu süreçte, evlendikten çok kısa bir süre sonra aşk kapıyı çalıyor. “Hayır” denemiyor, çünkü bu mümkün değil. Ve tabii ki işin içine aldatma giriyor.

4- DÜŞÜNMEDEN, ALELACELE YAPILAN EVLİLİK

Özellikle birbirine çok aşık çiftlerde rastlanıyor. Beyin dopaminin etkisindeyken, gözler henüz kör iken birkaç ay içinde evleniliyor. Sonra gerçekler su yüzüne çıkıyor ve pek de uyumlu olunmadığı anlaşılıyor. Evlenirken ortalık zaten ayağa kaldırılmış. Karşı çıkmalara direnilmiş. Şimdi çabucak ayrılmak olmaz. O zaman devreye yine ihanet giriyor.

5- YALANLAR ÜZERİNE KURULU EVLİLİK

Genellikle erkeklerin, az miktarda da kadınların evlenmeden önce sakladığı gerçekler kısa sürede ortaya çıkar. Çünkü evlilik, gizliliği kabul etmeyen bir kurumdur. Eşlerden biri, evlenmeden önce, örneğin maddi durumuna, kariyerine, eğitimine tav olduğu kişinin gerçekte öyle olmadığını öğrendiğinde yıkıma uğrar. Bu durumda teselliyi başka kollarda aramak da kaçınılmaz olur.

6- BEKLENTİLERİN GERÇEKLEŞMEDİĞİ EVLİLİK

Evlilikle ilgili herkesin hayalleri farklıdır. Evlendikten kısa süre sonra bu hayallerin gerçekleşmediği görülürse sorunlar başlar. Eşin ilgisizliği, sorumsuzluğu, sevgisini göstermemesi hala yalnız yaşıyormuş gibi davranması çiftlerin iletişimini koparır. İlgi ve sevgi eksikliği de mutlaka giderilir.

7- CİNSEL UYUMSUZLUĞUN YAŞANDIĞI EVLİLİK

Kim ne derse desin, evliliğin yarısı sekstir. Seks açısından doyurucu olmayan evliliğin devamı da mümkün değildir. O evlilik devam ediyorsa bilin ki, taraflar birbirini aldatıyordur. Seks uyumsuzluğu daha ilk günlerde ortaya çıkar. Genellikle çiftler birlikte doktora gitmek yerine bu sorunun üstünü kapamaya çalışırlar. Ancak sağlıklı insanların hormonları çalışır ve beyin ‘seks yap’ emrini vermeye devam eder. Bu durumda kişinin partneri eşi değilse, bir başkasıdır artık.

8- ALDATMA ALIŞKANLIĞI OLANLA YAPILAN EVLİLİK

Bu tür kişilerin aldatmak için bir sebebe ihtiyacı yoktur. Zaman ve mekan da, medeni durum da fark etmez. Bugüne kadar nasıl yaşadılarsa, bundan sonra da öyle devam edeceklerdir. Bunlar çoğunlukla “Ben bu hayattan sıkıldım, seninle yeni bir başlangıç yapmak istiyorum” derler ama bunu asla yapamazlar. Birkaç ay sonra bitleri kanlanacak ve yine eski hayatlarına döneceklerdir.

9- YILLAR SÜREN FLÖRTTEN SONRA YAPILAN EVLİLİK

Heyecanı bitmiş, miyadı dolmuş ilişkilerin son çırpınışıdır evlilik. “Evlenelim de biraz da böyle deneyelim” denir ama bu deneme hüsranla sonuçlanır. 8 yıl, 10 yıl biriyle flört edildikten sonra evlenildiğinde artık işin bir cazibesi kalmamıştır. Zaten büyük olasılıkla o ilişkinin içinde de taraflardan en az biri diğerini aldatmıştır. Bu yüzden evlilik onlar için bir formalitedir, hiçbir şey değişmeyecektir.

10- İNTERNET BAĞIMLISIYLA YAPILAN EVLİLİK

Yok playstation, yok internette tavla, okey, pişpirik falan... Evlenmeden önceki hayatında zamanının büyük bölümünü internette geçiren birinin bu alışkanlığını değiştirmeniz neredeyse imkansızdır. Evlendikten sonra da sizinle geçireceği zamanı internette harcıyorsa durum ciddi demektir. Bu kişilerin internette ‘masum’ şeyler yaptığını sanmayın

Türkiye’de boşanmaların yüzde 42’si ilk 5 yılda gerçekleşiyor. İlk yılını tamamlamadan boşananlar var. Bir başka istatistik de bize Türkiye’deki boşanmaların üçte birinin aldatma nedeniyle olduğunu gösteriyor. Demek ki yeni evli olduğu halde aldatan erkek ya da kadınların olduğu bir gerçek. Peki bunun sebebi ne?