...Ve Google fişi çekti!

Google yeni güncellemeyle, ChromeCast'in büyük heyecan uyandıran bu yeteneğini mezara gömdü!

...Ve Google fişi çekti!

Google'ın yeni "mini" medya oynatıcısı ChromeCast'çılara kötü haber geldi. Android işletim sistemiyle çalışan, kablosuz bağlantı üzerinden internete bağlanan, YouTube üzerinden video seyretmeye ve ChromeCast'a özel servislerden TV yayınları izlemeye imkan tanıyan ChromeCast için ünlü Android mod geliştiricileri de küçük, yararlı uygulamalar geliştiriyordu.

Bu uygulamalardan biri, Cyanogenmod geliştiricisi Koushik Dutta'nın gelitirdiği AirCast, kullanıcıların kendi bilgisayarlarındaki videoları da ChromeCast üzerinden TV'ye aktarmalarını ve geniş ekranda seyretmelerini sağlıyordu.

Ancak Google, ChromeCast için yayınladığı yeni güncelleme ile AirCast'ı kullanılmaz hale getirdi. Böylece kullanıcıların, ChromeCast üzerinden yerel dosyalarını oynatma planı da suya düştü.

Google'ın, ChromeCast'ı medya şirketleri için popüler bir cihaz yapmaya çalıştığı, bu nedenle kullanıcıları online yayınlardan uzaklaştıracak üçüncü parti çözümler üreten uygulamalara sıcak bakmadığı konuşuluyor. Ancak Google'dan bu konu hakkında resmi bir görüş açıklanmış değil.

Ayrıca, Koushik Dutta da Google'lın güncellemeyle AirCast'ı çalışmaz hale getirmesinin kasıtlı bir işlem olduğuna inandığını vurguladı. Koushik Dutta, Google'ın bunu ikinci kez yaptığını da hatırlattı.

Google ChromeCast incelememizi okumak için tıklayın...

Resimlerle: 12 alternatif Google açılış sayfası!

Kaynak: CHIP Online