Ve Ekmeleddin İhsanoğlu ismi Meclis Başkanı'na sunuldu

CHP ve MHP, ortak adayları Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığına aday gösteren dilekçelerini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sundu. İhsanoğlu, Köşk için ilk resmi aday oldu. 130 vekili bulunan CHP'de 21 kişi dilekçeye imza atmadı

Ve Ekmeleddin İhsanoğlu ismi Meclis Başkanı'na sunuldu

Cumhurbaşkanlığı adaylık başvurularının başladığı ilk gün, ilk başvuruyu CHP ve MHP, aynı anda ancak farklı başvuru dilekçeleriyle yaptı.

CHP’nin dilekçesini Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP’nin dilekçesini Grup Başkanvekili Oktay Vural, Çiçek’e verdi.

CHP'DEN 111, MHP'DEN 52 İMZA

Ekmeleddin İhsanoğlu için sunulan dilekçelerde, toplam 130 vekili olan CHP'den 109 milletvekilinin imzası var. Meclis'te 52 sandalyesi bulunan MHP'nin listesinde ise yurtdışında bulunan Tuğrul Türkeş hariç 51 MHP milletvekilinin yanı sıra bir de bağımsız vekilin imzası var. Yani MHP listesinde İhsanoğlu için 52 imza bulunuyor.

CHP'DE 21 FİRE...

CHP'nin listesinde, daha önce AK Parti'den istifa eden ve şu an her ikisi de bağımsız olan Burdur Milletvekili Hami Yıldırım ve Kütahya Milletvekili Sayın İdris Bal'ın da imzası olduğu; sayının böylece 111'i bulduğu öğrenildi.

20 KİŞİYLE YENİ ADAY GÖSTERİLEBİLİYOR

Yani CHP'den 21 kişi dilekçeye imza atmadı. Meclis'te vekiller 20 imza ile yeni bir aday gösterebiliyorlardı...

Bu arada Cemil Çiçek, sunulan dilekçelerin alındı belgelerini Altay ve Vural’a verdi.

Cemil Çiçek adaylık dilekçelerini aldıktan sonra şunları söyledi:

Bugün ilk müracaatı TBMM olarak almış bulunuyoruz. Aldığımız bu başvuruyu yarın YSK’ya ileteceğiz. Bundan sonraki süreç YSK’nın tasarrufundadır. Bu seçimlerini ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Cumhurbaşkanlığının anayasamız ve devlet geleneğimizde çok önemli bir yer var. Cumhurbaşkanları devletin başıdır. Türk devletinin birliğini temsil eder. Milletimiz de bu makamın yüceliğine yakışır bir seçim gerçekleştirecektir. Benim dönemimde birçok ilkler oldu bazıları olumlu bazıları olumsuz. Hayırlara vesile olsun.

CHP’li Engin Altay başvurunun ardından şunları söyledi:


Bu tercihimizin esas nedeni parlamenter demokratik sisteme olan inancımızdır. İkinci olarak devletimizin laik niteliği ve sosyal bir hukuk devleti özelliğini korumak istememizdir. Üçüncü sebebimiz ise aziz milletimizin huzuru refahı ve mutluluğudur. Türkiye bir kamplaşma ve gerilimi politikasını yıllardır yaşıyor. Toplumun beklentilerine karşılık verebilecek bir aday olarak Sayın İhsanoğlu’nu milletimize önerdik.

MHP’li Oktay Vural ise şu açıklamalarda bulundu:

Biraz önce tarihi bir anda MHP milletvekilleri olarak Sayın İhsanoğlu’nu TC’nin cumhurbaşkanı olarak milletin teveccühüne havale etmiş bulunmaktayız.
Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye çok önemli bir dönemeçte bulunmaktadır. Biz sadece bir cumhurbaşkanı adayı belirlemedik. Aynı zamanda bir cumhurbaşkanının nasıl görev yapması gerektiği bakımından bir irade beyanında bulunduk. Sayın İhsanoğlu demokratik bir alternatif olarak Türk milletini önüne konulmuş durumdadır. Gerçekten millet cumhurbaşkanlığı makamında kavga istemiyor. Biz MHP olarak biz böyle bir zihniyetin cumhurbaşkanı olacağını takdir ettik ve millete takdim ettik. Allah utandırmasın, Allah yar ve yardımcısı olsun.