Uzayda 'şükür namazı' kılacak

"Beni uzaya götür" kampanyasında Türkiye'nin uzaya çıkacak ilk talihlisi olarak belirlenen Ercan Kaygısız, uzaya Türk Bayrağı, Kuran-ı Kerim ve seccade götüreceğini söyledi. Kaygısız 'Orada bir ortam oluşabilirse inşallah 2 rekât da şükür namazı kılacağım' dedi

Uzayda 'şükür namazı' kılacak

İzmir Karabağlar semtindeki bir restorantta şef olduğunu belirten Ercan Kaygısız, uzay macerasının geçen Aralık ayında bir firmadan aldığı bir ısıtıcı ile başladığını belirtti.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

Kendini sürekli olarak şansız bir kişi olarak değerlendirdiğini dile getiren Kaygısız, ısıtıcı cihazı ile birlikte ’Beni Uzaya Götür' kampanyası için bir de kupon verildi. Çekiliş için 1 Nisan 2013 tarihi belirlenmişti. O gün beni aradılar ve uzaya gidecek talihli olarak benim belirlendiğim söylendi. 1 Nisan şakası olarak değerlendirdim. Manken ve oyuncu Burcu Esmersoy ile konuştuğumda böyle bir şakanın olmadığını ve bunun gerçek olduğuna inandım" dedi.

Tatil için geldiği Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mazı Köyü’ndeki yakın akrabaları ile hasret gideren Ercan Kaygısız, uzaya gidecek olması nedeniyle bir korku ve heyecan içinde olmadığını söyledi.

'O ANI YAŞAMAK İSTİYORUM'

Kaygısız, şöyle dedi:

"Uzay seyahati öncesi İstanbul’da bir sağlık testinden geçirileceğiz. Daha sonra Amsterdam’da verilecek görev taktikleri kursu, yerçekimsiz ortam alıştırmaları, Albatross’la yapılacak deneme uçuşunun yanı sıra eğitimlerimiz yerçekimsiz ortam uçuşuyla devam edecek. Daha sonra ABD’den uzaya çıkacağız. Bu tarihte büyük bir olasılıkla önümüzdeki Ocak veya Şubat ayı olabilir."

Daha önceden şans konusunda talihli biri olmadığına inandığını vurgulayan Kaygısız "Böyle bir noktada şans oyunlarında şansımız yok diye biliyordum ama bu çekiliş ile büyük bir şans doğdu bize" diye konuştu. En büyük hayalinin uzayda ortam oluşması halinde 2 rekât ’şükür namazı’ kılmak olduğunu anlatan Ercan Kaygısız "Uzaya Türk Bayrağı, Kuran-ı Kerim ve seccademi götüreceğim. Eğer orada bir ortam oluşabilirse inşallah 2 rekât da şükür namazı kılacağım. Orada anı yaşamayı istiyorum" dedi.

DHA