Uluslararası piyasalarda geçen hafta neler oldu?

Uluslararası piyasalarda geçen hafta neler oldu?

Uluslararası piyasalarda, ABD doları, Kanada doları dışındaki önemli para birimleri karşısında değer kaybederken, altın fiyatları yükseldi.

Haftanın en önemli olayı, ABD Başkanı Barack Obama, Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’yi, ikinci bir dört yıllık dönem için FED başkanlığına aday göstermesi oldu. Dünyanın en büyük ekonomisinin para politikası yeniden Bernanke’ye teslim edildi. Bernanke’nin adaylığı, uluslararası borsaları olumlu etkiledi.

Barack Obama, yaptığı açıklamada, küresel kriz karşısında "soğukkanlı ve bilge" bir kişi olarak tanımladığı Bernanke’nin, ikinci bir dönem için daha FED başkanı olmasını istediğini söyledi. ABD ekonomisinin, tamamıyla bir ekonomik toparlanmanın henüz çok uzağında olduğunu vurgulayan Obama, Bernanke’nin, gözüpek uygulamaları sonucunda küresel finansal krizin ABD ekonomisine zararının sınırlı kaldığını belirtti. 55 yaşındaki Ben Bernanke’nin yeni dönem FED başkanlığının, Senato tarafından da onaylanması gerekiyor. Bu arada, ABD’de konut satışları, iki yıldan buyana ilk kez yüzde 7,2 oranında artış gösterdi. ABD ekonomisi 2. çeyrekte ise yüzde 1 daraldı.

Ticaret Bakanlığı, ABD’de Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan 2. çeyreğe ilişkin gayri safi yurtiçi hasıla verilerini revize etti. Bakanlık, geçen ay yüzde 1 olarak açıkladığı 2. çeyreğe ilişkin küçülme tahminini değiştirmedi. Ekonomistler, 2. çeyreğe ilişkin daralmanın yüzde 1,5 olarak revize edilmesini bekliyorlardı.

ALTIN FİYATLARI

Altın fiyatları, doların bazı para birimleri karşısındaki değer kaybı nedeniyle yükseldi. Londra borsasında, altının ons fiyatı hafta içinde pazartesi günü 942,30 dolar iken, cuma günü 957 dolardan kapandı.

BORSALAR YÜKSELDİ

ABD’de, New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki endeksler bu haftayı yükselişle kapattılar. Dow Jones Endeksi, ortalama yüzde 0,4 oranında değer kazanarak, 9.544,20 puandan haftayı tamamladı. Teknoloji endeksi Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0,4 ve Standard and Poor’s 500 endeksi de yüzde 0,3 oranlarında değer artışıyla haftayı kapattılar. Tokyo Borsasında, Nikkei Endeksi geçen hafta, yüzde2,9 oranında değer kazanarak 10.534,14 puandan haftayı kapattı. Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda FTSE-100 endeksi de 58,01 puan değer kazanarak, 4.908,90 puandan haftayı kapattı.

PETROL FİYATLARI

Uluslararası ham petrol fiyatları, artan ekonomik canlanma işaretlerinin yanı sıra, ABD Doları’nın değer kaybetmesi nedeniyle yükseldi. ABD Ham Petrolü’nün Ekim ayı vadeli varil teslim fiyatı 72,74 dolardan işlem gördü. Petrolün varil fiyatı, hafta içinde 75 doları da görmüş ve daha sonra gerilemişti.