Ukrayna'da askeri helikopter düştü: 9 ölü

Ukrayna'nun doğusunda bir askeri helikopterin düşmesi sonucu dokuz kişi öldü

Ukrayna'da askeri helikopter düştü: 9 ölü

Askeri yetkililer, Mi-8 tipi helikopterin Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından düşürüldüğünü ve kurtulan olmadığını açıkladı.

İlgili Haberler Ukrayna: Rusya yanlısı muhalifler de ateşkes ilan etti Ukrayna: ABD ayrılıkçılara karşı yaptırımları artırıyor Ukrayna lideri Poroşenko'dan tek taraflı ateşkes Devamı için tıklayın İlgili Konular Rusya Askeri yük taşımak için kullanılan helikopterin, ayrılıkçıların denetimindeki Sloviansk kenti yakınlarında kalkışından kısa bir süre sonra roketle vurulduğu belirtildi.

Ayrılıkçılar, Pazartesi günü hükümetin barış planına şans tanımak için Cuma sabahına kadar ateşkes kararı aldıklarını duyurmuştu.

Ancak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, bir haftalık ateşkesin yeterli olmayacağı uyarısında bulunmuş, hükümetle ayrılıkçılar arasında kapsamlı müzakereler yapılabilmesi için bunun uzatılması gerektiğini söylemişti.

Helkopterin düşüşüyle ilgili olarak henüz ayrılıkçılar bir açıklama yapmadı.

Donetsk ve Luhansk bölgesinde bazı kent ve kasabaların denetimini ele geçiren ayrılıkçılar daha önce iki helikopter ve bir uçağı düşürmüştü.

Bu arada Vladimir Putin, Rusya Parlamentosu'ndan Ukrayna'ya askeri müdahale kararını geri çekmesini istedi.

Putin'in basın sözcüsü, bu adımın "Ukrayna'nın doğu bölgelerinde durumun normalleşmesini sağlamayı" amaçladığını söyledi.

Parlamento 1 Mart'ta Putin'e Ukrayna'da güç kullanma izni vermişti.

BBC