Türkan'ın katiline indirimsiz müebbet istendi

Adana'da ayrıldığı kız arkadaşı Türkan Sarıkaya’yı (28) döverek öldürmekle suçlanan 30 yaşındaki Bünyamin Fikirdeşici’nin yargılamasında sona gelindi. Savcı, suçlamayı kabul etmeyen Fikirdeşici’nin kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını ve indirim yapılmamasını istedi

Türkan'ın katiline indirimsiz müebbet istendi
Adana'da sondaj şirketi bulunan Bünyamin Fikirdeşici, 8 Şubat 2016’da otomobili ile bir mobilya şirketinde yönetici asistanı olarak çalışan Türkan Sarıkaya’yı alarak, kendine ait iş yerine götürdü. Akrabası Seren Gün akşam saatlerinde Sarıkaya’yı arayarak görüşmek istediğini söyledi. Genç kızın tedirgin ses tonu ve yanında Bünyamin Fikirdeşici’nin olduğunu söylemesi üzerine Seren Gün, ilerleyen saatlerde genç kızı tekrar aradı ancak ulaşamadı. Bunun üzerine Bünyamin’in kardeşi Utku Fikirdeşici’yi arayarak yardım istedi.
 

YÜZÜNDE DARP İZİ VARDI, 7 GÜN SONRA ÖLDÜ


Utku Fikirdeşici, arkadaşı Ali Can Döner ile birlikte gittiği işyerinde baygın halde ve yüzünde darp izi olan Türkan Sarıkaya’yı alıp ailesinin evine bıraktı. Hastaneye kaldırılan Türkan Sarıkaya, 7 gün sonra yaşamını yitirdi, Bünyamin Fikirdeşici tutuklandı. Otopsi raporuna göre kanında alkol çıkmayan Türkan Sarıkaya’nın ölümünün, başının arka tarafına aldığı darbe sonrası oluşan künt kafa travmasına bağlı beyin kanamasından kaynaklandığı saptandı.
 

'ALKOL ALDIK, YATIRMAK İSTERKEN BAŞINI ÇEKYATA ÇARPTI'


Bünyamin Fikirdeşici, ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı Adana 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde suçlamayı kabul etmedi. Türkan Sarıkaya’nın ailevi sorunları olduğunu öne süren Fikirdeşici, savunmasında şunları söyledi:

"Olay günü beni arayıp görüşmek istediğini söyleyince Türkan’ı alarak işyerime getirdim. Alkol almak istediğini söyledi. Dolapta rakı vardı. Önce şişeden birkaç yudum aldı. Daha sonra beraber alkol almaya başladık. Birkaç defa telefonla görüştü. Başının ağrıdığını söyledikten sonra uyudu. Ben de yanına uzandım uyumaya başladım. Kanında neden alkole rastlanmadığını bilmiyorum. Daha sonra kardeşimin arkadaşı Ali Can geldi. Ben Türkan’ı çekyata yatırmak isterken kayıp başını çekyatın ahşap kısmına çarptı, burnu kanadı. Türkan’a ben hiç bir şekilde vurmadım, şiddet uygulamadım. İlişkimizde gayet mutluyduk."
 

'CİNSEL EYLEMİNE KARŞILIK BULAMADIĞI İÇİN ÖLDÜRDÜ'


Duruşma savcısı, araştırılmasını istediği başka bir hususun kalmadığını belirterek mütalaasını verdi. Savcı, Fikirdeşici’nin, genç kızı, cinsel eylemine karşılık bulamadığı için kapıldığı öfke sonucu darp ederek ölümüne neden olduğunu belirterek kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılmasını ve herhangi bir ceza indirimine gidilmemesini istedi. Savcı ayrıca, Fikirdeşici’nin genç kızın tedavisini geciktirerek delilleri kararttığını da vurguladı.

Duruşma savcısının mütalaasını duyan Fikirdeşici, beraatini talep ederek, "Ben bir şey yapmadım. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.
 

'BENİM ÇOCUĞUMU ÖLDÜRDÜ, O DA İÇERİDE ÖLSÜN'


Türkan Sarıkaya’nın annesi Birgül Uğurçalar gözyaşları arasında Fikirdeşici’nin en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyerek, "Ben kızımı kendi ellerimle ambulansa bindirdim. O hala içerde devletin ekmeğini yiyor. Benim çocuğumu öldürdü o da içerde ölsün" diye konuştu.  Baba Ali Haydar Sarıkaya ise adalete güvendiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, karar için duruşmayı erteledi.

Salih ÜÇTEPE / ADANA, (DHA)