'Türk siyasetine örnek olmuş bir şahsiyetti'

Erbakan ailesine taziye ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya giden Saadet Partisi'nin eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Atatürk Havalimanı'nda hareketinde önce gazetecilere açıklamalarda bulundu

'Türk siyasetine örnek olmuş bir şahsiyetti'

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtuluş, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile aralarında bir kırgınlık olmadığını belirtirken, "Helallik almış mıydınız" sorusuna verdiği cevapta, "Bir kırgınlık yok ki helallik alalım. Allah mekanını cennet etsin" dedi.

Has Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan’ın evine taziye ziyaretinde bulundu. Kurtulmuş, taziye ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, durumun son derece üzücü bir tablo olduğunu söyledi.

Erbakan’ın evine yüzlerce kere geldiklerini belirten Kurtulmuş, "Birçok toplantıda hocamızı sağlığında dinledik. Bütün milletimizin, camiamızın başı sağolsun. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Allah mekanını cennet etsin" dedi. Türkiye’ye büyük hizmetleri olan Erbakan’ın milletin bekası, izzet ve şerefi, kalkınması için ömrünü adadığını ve tırnaklarıyla kazıyarak 1969’lardan itibaren büyük bir siyasi mücadele verdiğini vurgulayan Kurtulmuş, Erbakan’ın devletle milletin barışması için fevkalade katkıları bulunduğunu dile getirdi.

"Yarın büyük bir tesadüf 28 Şubat süreci geliyor. 28 Şubat gibi anti demokratik, kara günlerde gerçekten dengeli davranmış, istikrar içinde Başbakanlıktan edilmiş olmasına rağmen, sükunet ve vakar içinde hareket etmiş birisiydi" diyen Kurtulmuş, Erbakan’ın Türkiye’nin İslam dünyasına açılmasında, Müslüman milletlerle işbirliğine girilmesinde katkıları olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, "Benim için sadece siyaseten bir dönem birlikte olduğumuz bir siyasi büyüğümüz değil. Rahmetli babamın üniversite yıllarından arkadaşı olan bir aile büyüğümüzdür" diye konuştu.

SORULAR

Kurtulmuş, gazetecilerin taziye ziyareti sırasında Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ile ne konuştuğu ve kırgınlık olup olmadığı yönündeki soruları üzerine, , "Hayır hiçbir kırgınlık yok. Bu bir taziyedir, olağanüstü bir durumdur. Bu insani bir durumdur. O zaman da partiden ayrılırken söylediğimiz gibi hayat politikadan ibaret değildir. Bu hepimizi bütün Türkiye’yi ve camiamızı derinden üzen önemli bir gelişmedir. Fatih’in babasıdır, onun üzüntüsü daha derin bir üzüntüdür" dedi. "En son ne zaman görüştünüz?" sorusuna da Kurtulmuş, "En son hastanede ziyaret ettim. Fakat sağlık durumu elvermediği için görüşme imkanım olmadı. Ondan evvel de Saadet Partisi kongresinden sonra 3-4 sefer görüşme imkanımız oldu" karşılığını verdi. "Helallik almış mıydınız?" sorusuna verdiği cevapta ise "Bir kırgınlık yok ki helallik alalım. Allah mekanını cennet etsin" dedi.

ZİYARETLER

Bu arada, taziyede bulunmak üzere Erbakan’ın Balgat’taki evine ziyaretler sürüyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’a taziyelerini ilettikten sonra evden ayrıldı.

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da taziye ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Erbakan’ın çok önemli siyaset ve bilim adamı olduğunu ifade ederek, "Yüreğimiz burkuldu. Bir taraftan da gurur ve onur duyuyoruz. Şahsen kendisi benim kalbi akrabamdı" diye konuştu. AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ da Erbakan’ın evine gelerek taziye dileklerini ailesine iletti.

"TÜRK SİYASETİNE ÖRNEKLİK ETMİŞ ÖNEMLİ BİR ŞAHSİYETTİ"

Erbakan’ın ölüm haberi üzerine bir hayli üzgün olduğu görülen HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, cenaze töreninde HAS Parti’nin bütün teşkilatlarıyla törene katılacağını söyledi. Kurtulmuş uzun yıllar birlikte çalıştığı Erbakan’ın vefatıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Kendisinden çok şeyler öğrendiğimiz Türkiye siyasetine bir yerde örneklik etmiş olan önemli bir şahsiyetti. Aşağı yukarı 1969’dan Milli Nizam Partisi’nin kuruluşundan bu yana yaptığı siyasi çalışmalarında hep rüzgara karşı direnmiş, tırnaklarıyla kazarak belli bir yere gelmiş olan bir siyasi şahsiyetti. Türkiye’de milletin kalkınması ülkenin kalkınması milletin refahı ve huzurunun sağlanması Türkiye’nin İslam dünyasıyla İslam coğrafyasıyla ilişkilerinin artırılması bakımından denebilir ki çığır açıcı birçok hareketin de öncüsü olmuştur.

Ayrıca Türkiye’de kitlelerle devletin arasında sürtüşmeleri azaltacak bir çok çatışmanın içerisinde oldu. Örneğin en son 28 Şubat sürecinde iktidara gelmiş bir başbakan olmasına rağmen birtakım oyunlarla iktidardan indirilmesine ve o zamanki partisi Refah Partisi’nin büyük oy almasına rağmen kapatılması karşısında gösterdiği serin kanlı devlet adamı tavrı her halde Türkiye siyasi hayatında yerini almıştır. Bütün bunlarla birlikte sayın Erbakan’ın Türk siyasetine kattıkları herhalde bundan sonra da siyasi analizciler tarafından dikkatle izlenecektir, incelenecek irdelenecek bir husustur.

Bizim ise fevkalade ciddi bir üzüntü içinde olduğumuz camiamızın büyük bir üzüntü içinde olduğunu ifade etmek istiyorum. Benim için sadece siyasi olarak bir zamanlar birlikte çalıştığım bir şahsiyet değil, rahmetli babamın da çok yakın, eski üniversite yıllarından arkadaşı olan yakın aile dostumuz olan bir büyümüzdü Bu anlamda da fevkalade yakın bir aile büyümüzü kaybetmemiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz."

"HAS PARTİ BÜTÜN TEŞKİLATLARIYLA TÖRENE KATILACAK"

Necbettin Erbakan’ın ölüm haberi üzerine ilk olarak kardeşi Kemalettin Erbakan’ın evine giderek taziye ziyaretinde bulunan Numan Kurtulmuş, "Şimdi arkadaşlarımla beraber Ankara’da Erbakan Hocamızın ailesine ziyarette bulunacağız. Başsağlığı dileklerimizi ifade edeceğiz. Ve bu çerçevede inşallah kendisine yakışır büyük bir cenaze töreniyle bu millet son vazifesini yerine getirecektir. Bu cenaze töreninde HAS Parti’nin bütün teşkilatları törene katılacaklardır. Ayrıca bu hafta içerisindeki partimizin bütün çalışmalarını iptal ettik. Bu cenaze törerin dolayısıyla partimiz bu törenin içerisinde olacak katılacak bizde siyasi faaliyetlerimizi bir hafta boyunca iptal etmiş olacağız" dedi.

"HAYAT SADECE POLİTİKADAN İBARET DEĞİLDİR"

Öte yandan bir gazetecinin "Bundan sonra Milli Görüş bayrağını kim devralacak?" sorusuna HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, şöyle cevapladı:

"Bunlar bugün konuşulacak sözler değildir. Ben partiden ayrılış sürecin dede sık sık dile getirmeye çalıştım. ’Hayat sadece politikadan ibaret değildir’. Hayatın insani boyutları vardır. Bugün fevkalade derin üzüntülerle dolu olunan insani bir durumla karşı karşıyayız. Politik analizler , sözler bunların hepsi sonra söylenir. Bugün söylenecek olan rahmetli Erbakan Hocamızın anısına büyük bir saygıyla sahip çıkmak ve cenaze töreninde üzerimize düşeni düşen son vazifesini millet olarak yerine getirmektir. Politik tartışmaların asla yeri ve zamanı değildir.

 

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)

2