Türbanlı öğrencinin babası savcılığa başvurdu

Adana'da türbanlı olarak derse girmesine izin verilmeyen ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki T.Y'nin babası Hüseyin T., Okul Müdürü'nü savcılığa suç duyurusunda bulundu

Türbanlı öğrencinin babası savcılığa başvurdu

Dumlupınar Mahallesi’ndeki Kanuni İlköğretim Okulu’nda okuyan ve türban takarak derse girmek isteyen 8'inci sınıf öğrencisi T.Y., dün okula alınmadı.

Türbanlı olarak 5 gündür okula girmek istediğini, ancak alınmadığını söyleyen T.Y., bu sabah saat 07.00’de fabrika işçisi babası Hüseyin Y. ile birlikte kendilerine ait evde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"İSTEYEN OKULA TÜRBANLI GİTSİN"

Türban yasağının kalkmasını istediğini belirten T.Y., “Türban yasağının ilköğretim ve lisede de kalkmasını istiyorum. İsteyen okula türbanlı gitsin. Başbakan'dan türban yasağını kaldırmasını istiyorum. Tartışsınlar, çözümler arasınlar. Okumak istiyorum” diye konuştu.

"KIZIM KENDİ İSTEĞİYLE KAPANDI"

Baba Hüseyin Y. ise kızının başını kendi isteği ile kapattığını, buna saygı duyduğunu söyledi. Okul yönetiminin 5 gündür kızını okula almadığını belirten Hüseyin Y., “Ben kızımın okumasını istiyorum. Kendisi de bunu istiyor.

İLKÖĞRETİM OKULUNDA TÜRBAN KRİZİ

Kendi isteği ile başını kapattı. Biz de ona yanında olduğumuzu söyledik. 5 gündür okula alınmıyor. Okuldan devamsızlıktan sınıfta kalmaması için tutanak tutmalarını istedik. Okul yönetimi tutanak tutmayacaklarını söyleyerek ‘istediğin yere şikayet et’ dediler.” dedi.

"TAK-ÇIKAR İSTEMİYORUZ"

Okul yönetiminin, kızını okula türbansız kabul ettiğini belirten Hüseyin Y., “Bu çocuğun kendi kararı. Bir seneden bu yana sıkılarak okula gidip geliyordu. Başını kapatmak istediğini bize uzun zamandır söylüyordu.

Biz bu işi tak-çıkar olayına dönüştürmek istemiyoruz. Biz bunu dini açıdan ele alıyoruz. Taktıktan sonra çıkarmak olmaz. Bu yüzden okulun bu isteğini kabul etmedik.

Herkes nasıl okumak istiyorsa o şekilde okusun. Tabii belli bir çerçeve içerisinde. Bugün insanlar başı açık okuyabiliyorsa, kapalı da okuyabilsin. Kapalı insanlar bizim insanlarımız değil mi? Biz onları dışlayarak bir yere varamayız” diye konuştu.

OKUL MÜDÜRÜNÜ ŞİKAYET ETTİ

T.Y.’nin babası Hüseyin T., gazetecilere yaptığı açıklama sonrası, adliyeye giderek, okul müdürü H.İ. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Hüseyin T., şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kızım kendi hür iradesiyle ve dini inancının gereği olarak, İslami emirlere uygun giyinmektedir. 14.10.2010 tarihinde kızımı, eşim okula götürmüş. Kapıdaki şüpheli (Okul Müdürü H.İ.) hakaret edip, bağırıp, çağırarak çocuğun okula ve derse girmesini engellemiştir.

Bugün de götürdük, kızımın eğitim öğretim hakkını engelleyince, polis çağırdık. Ancak, gelen polis, tutanak tutmadan ayrıldı. Şüpheli yasadışı davranışlarla kızımın eğitim-öğretim hakkını engellemekte. Bana, eşime ve çocuğuma hakaret etmektedir.

Devletin verdiği görevi kötüye kullanıyor. Her gün okula gitmesine rağmen okula almıyor ve kızımı yok yazıyor. Biz eğitim ve hürriyeti engelleme, görevi kötüye kullanma, hakaret ve evrakta sahtecilik suçunu işlediğini düşündüğümüz şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılıp, hakkında kamu davası açılması ve cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

Süleyman CÜZDAN-Tahsin ÜLKER/ADANA (DHA)