Tüm taşıt plakaları değişiyor

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile aynı teknolojiyi kullanacak Araç Kimliklendirme Sistemi (AKSİS) ile tüm araçların ön ve arka plakalarının çipli modellerle değişeceğini açıkladı.

Tüm taşıt plakaları değişiyor

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Araç Kimliklendirme Sistemi’nde (AKSİS) kullanılacak ciplerin kesinlikle kişisel bilgi içermeyeceğini bildirdi.

Dün, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun konuya ilişkin yazılı soru önergesini cevaplandıran Güler, Araç Kimliklendirme Sistemi çalışması kapsamında, araç plakası ile cam etiketine yerleştirilmesi planlanan ciplerde sadece güvenlik seri numarası ile plaka bilgisinin yer alacağını belirtti.

ÜCRET BİLGİSİ VERMEDİ


Ciplerin güvenliğinin, TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde mevcut teknolojideki en güncel metotlar geliştirilerek sağlanacağını ifade eden Güler, şunları kaydetti:

"Halihazırda karayolu ücretlendirilmesinde kullanılan HGS ile aynı sisteme ve teknolojiye sahip AKSİS’te sahte/çalıntı araç, plaka vb. güvenlik uygulamalarının desteklenmesi için sistemin fonksiyonları çeşitlendirilecek. Konum bilgisi ile GPS uydu bağlantısı olmayan sistemde kullanılacak cipler kesinlikle kişisel bilgi içermeyecektir. Sistemin gelişmiş ülke örneklerinde olduğu gibi trafik kural ihlallerinin en çok yapıldığı güzergah ve noktalara kurulması ile trafik denetimi yapan ekiplerin sistemin bulunmadığı bölgelerde görevlendirilmesi sağlanmış olacaktır."

HEDEF, 2020'DE YÜZDE 50 AZ ÖLÜM


Muammer Güler, 2020 yılına kadar trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılmayı amaçlayan "Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı" doğrultusunda, trafik denetimlerinde elektronik denetleme sistemlerinin (TEDES) etkin ve yaygın olarak kullanılması ve yol kullanıcılarına yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesinin hedeflendiğini bildirdi.

AA