Trafikte uyuşturucu testi nasıl yapılıyor?

İstanbul'da trafik polisleri bugünden itibaren alkol kontrolünün yanında uyuşturucu kontrolü de yapıyor. Peki bu test kaç dakika sürüyor ve nasıl yapılıyor?

Trafikte uyuşturucu testi nasıl yapılıyor?

Trafikte uyuşturucu denetimine yönelik uygulama, bugünden itibaren hayata geçirilecek.  

Uygulamayla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesince seminer düzenlendi. Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar, uygulamada kullanılacak "uyuşturucu analiz cihazı"nın tanıtımını yaptı. Seminerde, Özsoylar'a Alman uzmanlar da yardımcı oldu.  

EHLİYETE 5 YIL SÜREYLE EL KONULACAK

19 ayrı uyuşturucu türünü tanıyabilen cihazın verdiği sonuçlara göre, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl süreyle el konulacak ve 3 bin 600 lira para cezası kesilecek. Sürücüden alınan tükürük örneği ise "adli delil" olarak 2 yıl süreyle saklanacak.

ADLİ İŞLEM DE YAPILACAK

Bugünden itibaren başlayan uygulamada, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücü trafik polislerinin işlemlerinin ardından bölgedeki en yakın polis merkezine götürülerek hakkında uyuşturucu kullanmaktan adli işlem yapılacak. Test yaptırmak istemeyenlere ise 2 bin lira para cezası kesilecek ve ehliyetine 2 yıl süreyle el konulacak. Ancak yönetmelikte belirlenen süre içerisinde Adli Tıp Kurumundan "temiz raporu" getirirse cezası iptal edilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uyuşturucu kullandıktan sonra araç kullananların tespitine yönelik uygulamalarında kullanılacak uyuşturucu analiz cihazı, düzenlenen seminerle tanıtıldı. Uygulamayı gerçekleştirilecek ekiplerin ve basın mensuplarının da yer aldığı seminerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Yardımcısı Ali Özsoylar bilgi verdi.

O TEST BÖYLE YAPILIYOR

Haberin devamı ikinci sayfadaTanıtımı yapılan uyuşturucu analiz cihazında ölçüm yapabilmesi için, sürücüden tükürük örneği alınıyor. Bir pet yardımıyla gerçekleştirilen örnek alım işlemi yaklaşık 2 dakika sürüyor. Ardından pet bir kite takılıyor, ardından 7 dakika bekleniyor. Bu sürede alınan sonuç, sürücü makineye tanımlanmış 19 uyuşturucu madde örneğiyle karşılaştırma yapıyor. İki gün önce alınmış olsa bile olumlu sonuç elde edilen cihazla uyuşturucu kullandıkları tespit edilen sürücülerin ehliyetine 5 yıl süre ile el konuluyor. 3 bin 600 TL para cezası kesilen sürücüye uyuşturucu kullanmaktan da ilgili birimlerce işlem yapılıyor.

Sistemin yanılma payının yüzde 10 olduğunu belirten Ali Özsoylar, talep edilmesi halinde sürücüden kan örneğinin de alınacağını belirtti.

Test yaptırmak istemeyenlerle ilgili ne yapılacağı sorusu üzerine bilgi veren Özsoylar, test yaptırmak istemeyenlere 2 bin TL para cezası kesileceği ve ehliyetine 2 yıl el konulacağı belirtildi.

BİR ÖLÇÜMÜN BEDELİ 20 EURO

Cihazdan şu anda İstanbul’da 3 adet olduğu belirtildi. 19 ayrı uyuşturucu madde türünü tanımlayabilen cihazın bir ölçümünün bedeli yaklaşık 20 Euro olarak hesaplandı.


2