Toyota 1.5 milyon aracı çağırıyor

Japon otomobil üreticisi Toyota, fren hidroliğinde kaçak olabileceği gerekçesiyle dünya genelinde 1.5 milyon aracını geri çağıracak

Toyota 1.5 milyon aracı çağırıyor

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada, sorun nedeniyle ABD’de 750 bin, Japonya’da 582 bin, Çin’de 60 bin, diğer Asya ülkelerinde 50 bin, Avrupa’da 50 bin ve Avustralya’da ise 30 bin aracın geri çağrılacağı bildirildi.

Açıklamada, pek çok modelin sorun çıkarabilecek bazı parçaların değişimi için geri çağrılacağı vurgulanarak, geri çağırmalardan Lexus RX330, GS300, IS250, IS350, Avalon, Reiz, Alphard ve 4X4 Highlander model araçların etkileneceği ifade edildi.

Şu ana kadar sorunla ilgili herhangi bir kaza bildirilmediği kaydedilen açıklamada, fren hidroliğinden az miktarda sızıntı meydana gelebileceği ve en kötü durumda fren etkinliğinde hafif bir kayıp olabileceği vurgulandı.


VOLVO DA 10 BİN ARACI ÇAĞIRDI

Volvo, 10 bin aracı hava yastığındaki sorun nedeniyle geri çağırıyor. Volvo’dan yapılan açıklamada, 2010-2011 yıllarında üretilen S80 ile XC70 model araçlar ile 2010 yılı V70 model otomobillerin, ön hava yastığındaki sorun nedeniyle geri çağrıldığı ifade edildi.

Ön hava yastığındaki sorun nedeniyle sürücülerin bazı çarpışmalarda korunamayabileceği belirtilen açıklamada, sorunun ücretsiz olarak giderileceği kaydedildi. Geri çağırmaların, Ekim ayı sonunda başlaması bekleniyor.