Toplu mezardan 34 kişinin kemikleri çıktı

Sırbistan'ın Raşka kentindeki toplu mezarda başlatılan çalışmalardan bu yana 34 Kosovalının cesedine ulaşıldı

Toplu mezardan 34 kişinin kemikleri çıktı

Adli Tıp Departmanının basına sunduğu bir bildirisinde, bu yılın 23 Nisan tarihinden itibaren Sırbistan’ın Raşka belediyesindeki toplu mezardan 34 ceset kalıntısının çıkarıldığı ve bu ceset kalıntılarının sivillere ait olduğunun görüldüğü belirtildi. Adli Tıp Departmanı bildirisinde, DNA örneklerinin en kısa zamanda Bosna’daki Uluslararası Kayıp Kişiler Komitesine gönderileceği ve kimlik tespitinin yapılması için incelemelerin gerçekleşeceğini açıklandı.

Çalışmaları yerinde izleyen Kosova Adli Tıp Uzmanı Arsim Gercaliyu, Raşka’daki toplu mezarda çalışmaların yoğun bir tempoyla devam ettiğini ve çalışmalara Kosova ekibinin yanısıra EULEX ile Sırp uzmanlarının da katıldıklarını belirtti.

Konuyla ilgili RTK’ya açıklama yapan adlı tip uzmanı Arsim Gercaliyu söz konusu toplu mezardan diğer cesetlerin de çıkarılacağının altını çizdi.

Toplu mezarda cesetlerin bulunması kayıp kişilerin ailelerinde yakınları hakkında bilgi sahibi olma umudunu arttırdı. Raşka’nın Rudnice toplu mezarında yaklaşık 250 Kosovalının bulunduğu tahmin ediliyor.

TURAN KASAP/DHA