'Tencere- tava' cezasına itiraz reddedildi

Antalya'da, Gezi Parkı olayları sırasında evinin balkonundan tencere- tava çalan ve gürültü yaptığı iddiasıyla Kabahatler Kanunu'na göre 88 lira idari para cezası uygulanan Aslı Filiz'in, Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne yaptığı itiraz reddedildi

'Tencere- tava' cezasına itiraz reddedildi

Avukat Atilla Sözbir, müvekkili Aslı Filiz’e ’Kabahatler Kanunu’na muhalefet’ suçundan 88 lira para cezası kesilmesi üzerine, 1 Temmuz’da Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne itiraz dilekçesi vermişti. Avukat Sözbir, bu işlemin yasaya aykırı, müvekkilinin eyleminin de demokratik hak olduğunu belirtmişti. Dilekçede söz konusu eylemin basit bir gürültü olmadığı, ülke gündemini uzun süredir meşgul eden toplumsal hareketin küçük bir parçası olduğu, Gezi Parkı eylemlerinin ülke çapına yayıldığı, Filiz’in de yaşananlar karşısında suskun kalamayarak mümkün olan en pasif, en zararsız şekilde kendisini ifade etmeye çalıştığı anlatılmıştı.

CEZA, HUKUKA AYKIRI BULUNMADI

Dilekçenin ardından Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’nin Filiz’e tebliğ edilen kararında, gürültü fiilini işlediği belirtilen tutanağın aksini ispatlar bilgi, belge ve delil sunulmadığı, işlemde hukuka aykırılık olmadığı ifade edilerek, itiraz reddedildi.
Kararda şöyle denildi:

"İtiraz edenin soyut iddiası dışında, aksi sabit oluncaya kadar geçerli nitelikteki suç tutanağının usul ve yasaya aykırı olduğuna dair delil olmadığı gibi, 21 Haziran 2013 tarihinde kolluk görevlileri tarafından tutulan 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 36’ncı maddesinde, gürültü fiilini işlediği belirtilen tutanağın aksini ispatlar bilgi, belge ve delil sunulmadığı anlaşılmakta; itiraz edilen para cezasına dair işlemde herhangi hukuka aykırılık bulunmadığından itirazın reddine..."

Aslı Filiz, kendisine dün tebliğ edilen kararı şaşırtıcı bulmadığını dile getirdi. Filiz, "Tecavüzcüler, katiller serbest bırakılırken, ne ile suçlandığını bilmeden yıllarca tutuklu kalan masumlar varken, kesilen tencere- tava cezasının konuşulmasını komik buluyorum. Karara hiç şaşırmadım. Olumlu yönde bir sonuç çıkmasını beklemiyordum. Sonucun ne olacağı cezanın kesilmesinden belliydi zaten. Ülkede yaşanan hukuka aykırı sonuçları değerlendirdiğimde, kararı kınamanın da çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

DHA