TCDD dergisinde bir skandal, bir özür

Devlet Demiryolları'nın aylık seyahat ve aktüalite dergisi 'Raillife'nin Şubat sayındaki 'Trenden kaçan oğlan' başlıklı yazı, Erzurumlu kadınları çileden çıkardı

TCDD dergisinde bir skandal, bir özür

TCDD’nin aylık yayınlanan dergisi ’Raillife’nin Şubat sayısında Mehmet Aycı imzasıyla 48 ve 49’uncu sayfalarda ’Trenden kaçan oğlan’ başlıklı bir makale yayınlandı.

ÖZÜR DİLEDİ

Yazının tepki çekmesi üzerine çok üzgün olduğunu belirten Aycı, "Kendini Erzurum’a ait hisseden, Erzurumlu kimliğini taşıyan herkesten özür diliyorum" dedi.

Derginin künyesinde Genel Müdür Süleyman Karaman’dan sonra yer alan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Aycı'nın tepki çeken yazısından bir bölüm şöyle:

"ÇAM DİBİNE YATIRILDIKTAN SONRA"

"Mustafa Çetin Baydar anlatmıştı... Tren Erzurum’a geldikten sonra Yeşilçam’da artist olma heveslisi Erzurum kızları, trenle İstanbul’a kaçarlar, türlü maceralar yaşadıktan hatta çam dibine yatırıldıktan sonra, tabii artist olamadan ancak ’kız gittim, kadın geldim’ havasında tekrar memleketlerine dönerler.

"YANDI GÜLÜM KETEN HELVA HİKAYESİ"

Yeşilçam’a varmadan yolda belde İstanbul’da ikna edilenler ayrı, pişman olanlar da ayrı, film çevirmeye başlayanlar yandı gülüm keten helva hikayesidir. Ve bu hikayenin kaçıs kısmı trenlidir.

Gözünü sevdiğim memleketimde kaç kız bavulunu günler önceden hazırlayıp dağlar yakışıklısına kaçar gibi trenle artist olmak için kaçmıştır, bunun istatistiği yoktur,

Allah bilir. Kaçanlardan artist olan var mıdır, bunu da Yeşilçam’ın insan hatiratısını çıkarmakla mesul sinema tarihçilerimize, ne sinema tarihçisi, özenti tarihçilerimize sorulmalıdır. Tren sadece kaçışa tanık olmuştur, vallahi de billahi de bu işte vebali yoktur."

"BAKAN’DAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ"

Erzurum kadınının bütün zorluklara karşı aile yapısına önem verdiğini vurgulayan Türk Kadınlar Birliği Derneği Erzurum Şube Başkanı Sevim Çebi de, Erzurum kadınının bu şekilde yazılmasından büyük rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Dergide Erzurum aile yapısına ters ifadeler kullanıldığını savunan Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı ise, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan konuyla ilgili açıklama beklediklerini belirttti.

"YAZI ALÇAKÇA"

Erzurum Kalkınma Vakfı (Er-Vak) Kadın Komisyonu temsilcisi Yıldız Oluroğulları, yazıyı ’alçakça’ bulduğunu ve esefle kınadığını söyledi.

Dergide yer alan yazıyla, kadına resmen şiddette bulunulduğunu ileri süren Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Name Bayraktutar da, "Doğulu ve Erzurumlu bir kadın olarak çok üzüldüm. Birileri bir yerlere yazı yazıyor.

Yazıda geçen kızların ifadesi, her bir kızın, her bir kadının dava açmasına yeterlidir"

AYCI'NIN ÖZÜR AÇIKLAMASI


Dergideki yazıyı kaleme alan Ulaştırma Bakanlığı Basın Müşaviri Mehmet Aycı, gelen tepkiler üzerine, Raillife’nin yazarı olarak açıklama yaptı. Çok üzgün olduğunu belirten Aycı, "Kendini Erzurum’a ait hisseden, Erzurumlu kimliğini taşıyan herkesten özür diliyorum" dedi.

Mehmet Aycı’nın, konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

"Kendini Erzurum’a ait hisseden, Erzurumlu kimliğini taşıyan herkesten özür diliyorum.  Erzurumlu kızlardan, kadınlardan ayrıca özür dilerim. Göç, evden kaçmalar Türkiye’nin bir sosyolojik olgusu. Tek ulaşım vasıtasının tren olduğu zamanlarda, kadın olsun, erkek olsun evden başka şehirlere özellikle İstanbul’a kaçmanın trenle olduğunu biliyoruz. Yol kültürü, özellikle kurumlar yoluyla modernleşmede demiryolları örneği üzerine uzun zamandır çalışıyorum. Sözlü kültürün her verisini de değerlendiriyorum.

Erzurum kent kimliği ve göç olgusu üzerine çalışan Mustafa Çetin beyin anlattıkları da bu bağlamda değerlendirilmişti. Yazı ne Erzurum’a, ne de Erzurum’dan evden kaçanlara hasredilmiş bir yazı değildir. Oradaki  ’memleket’ vurgusu bütün Türkiye’nin hikayesidir. Erzurum, ülkemizin ne kadar önemli bir kentiyse, Yeşilçam da bu ülkenin sosyal dönüşümünde etkin olan merkez olmuştur."

’SORUMLUSU BENİM’

Yazıdaki trenden kaçma vurgusunun, sadece Erzurum’a özgü olmadığını anlatan Mehmet Aycı, "Yanlışın da, yanlış anlamanın da sorumlusu benim. Kaldı ki Raillife dergisinin bu sayısı Erzurum’un güzelliklerine, tarihine, doğal zenginliklerine ayrıldı. Bir dünya şehrinin fotoğrafı verildi" dedi.

DHA