TAV ve ortakları Medine Havalimanı'nı yapıp işletecek

İslam Dünyasının en önemli ikinci şehri olan Medine Havalimanı'nın yapım ve işletme hakkı, havacılık sektöründeki yükselişini sürdüren TAV Havalimanları ve konsorsiyum ortakları Al Rajhi Grubu ve Saudi Oger ile Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA arasında bugün gerçekleştirilen törenle imzalandı

TAV ve ortakları Medine Havalimanı'nı yapıp işletecek

TAV Havalimanları’ n dan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Suudi Arabistan’ın yap-devret-işlet modeliyle ilk havalimanı özelleştirme projesi Medine Havalimanı’nın devrine ilişkin sözleşme TAV Havalimanları ve konsorsiyum ortakları Al Rajhi Grubu ve Saudi Oger ile Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA arasında gerçekleştirilen tören ile imzalandı. Düzenlenen imza töreninde ayrıca projeye finansman sağlayan bankalar National Commercial Bank (NCB), Arab National Bank (ANB) ve Saudi British Bank (SABB) ile de toplam 1.2 milyar Dolar tutarındaki kredi sözleşmeleri için imzalar atılarak finansman için mutabakat sağlandı. GACA Başkanı Prens Fahad Bin Abdullah Bin Mohammed Al Saud’un ev sahipliğinde gerçekleşen törende, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, TAV Havalimanları Körfez Arap Ülkeleri Direktörü ve ACI Temsilcisi Dr. Waleed Youssef, Al Rajhi Holding Başkan Yardımcısı Riyadh Al Birdisi, ve Saudi Oger Başkan Yardımcısı Hisham Al Shoaibi yer aldı."

KÜRESEL MARKA OLDUK


İmza töreninden sonra bir açıklama yapan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener şöyle konuştu:

"TAV Havalimanları olarak, İslam Dünyasının en önemli ikinci şehri olan Medine Havalimanı’nın yapım ve işletme hakkını alarak, havacılık sektöründeki hızlı yükselişimizi sürdürüyoruz. Havalimanı işletmeciliği konusunda Türkiye’deki liderliğimizi, küresel bir marka haline gelerek perçinledik.

Yap-devret-işlet modeli ile gerçekleştirilen ve Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Havalimanı, Körfez Bölgesinin ilk kamu-özel sektör işbirliği projesi ve Kabe ziyaretçileri ile hacılar için ana giriş kapısı olması yönünden de büyük önem taşıyor. TAV Havalimanları olarak, önemli bir yolcu potansiyeli taşıyan Medine Havalimanı’nı da portföyümüze 12’nci havalimanı olarak eklemekten son derece memnuniyet duyuyoruz Bu vesile ile iki nokta arasındaki yolcu ağının da artarak gelişmesini bekliyoruz. Bu yıl Ramazan ayında Umre’ye, Hac döneminde de Hacca giden vatandaşlarımızı Medine Havalimanı’nda TAV Havalimanları olarak karşılamak bizim için ayrı bir anlam taşıyacaktır. Bu proje ile Türkiye ve Suudi Arabistan’ın havacılık sektörüne büyük katkıları olacağına inanıyorum" dedi.

Faik KAPTAN/İSTANBUL,(DHA)