Tarsus'ta köpek katliamı!

Tarsus'un merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Çamalan Mahallesi'nde 23 köpek ölüsü bulundu. Mahalle Muhtarı Ahmet Talipoğlu, köpeklerin zehirlenerek öldürülmüş olabileceğini söyledi

Tarsus'ta köpek katliamı!

Mersin Tarsus'ta yapılan köpek katliamı, Çamalan Mahallesi Muhtarı Ahmet Talipoğlu’na yapılan bir telefon ihbarı ile ortaya çıktı. İhbar üzerine Tarsus-Ankara Karayolu’nda, Yeni Mahalle ile Alman Mezarlığı yakınında bulunan Çatal Çeşme mevkiine giden Muhtar Ahmet Talipoğlu 23 köpek ölüsünü görünce durumu jandarmaya bildirdi.

SAVCILIK KARARIYLA GÖMÜLDÜLER

Olay yerinde yapılan incelemede köpeklerin sahipleri tespit edilemezken jandarmanın bilgi verdiği Tarsus Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla köpekler aynı yerde iş makinesiyle açılan çukura gömüldü.

Olayı duyan Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Genel Başkanı Metin Yıldırım da olay yerine giderek inceleme yaptı.

'100 KÖPEK DAHA TELEF EDİLMİŞ’

Muhtar Ahmet Talipoğlu, olayın vahşet olduğunu belirtirken hemen ilgili kurumları aradığını söyledi. Bunu yapanlardan hesap sorulması gerektiğini belirten Talipoğlu şunları söyledi:

"Bahse konu alana gittiğimde kötü bir manzara ile karşılaştım. Muhtemelen zehirlemek suretiyle onlarca köpeği öldürüp damperli bir kamyonla getirip buraya çöp yığını gibi dökmüşler. Aralarında can çekişenler ve sağ kurtulanlarda vardı. Bu vahşeti yapanlardan mutlaka hesap sorulmalı. Bu yüzden jandarma ve Tarsus Belediyesi ile ilgili olabileceğini düşündüğüm tüm kurumları durumdan haberdar ettim. Yine bize gelen bilgiler arasında Gülek Mahallesi’nin Nohutluk mevkiinde de 100 kadar köpeğin de telef edilmiş hâlde ormanlık alana atıldığı. Ancak, oraya gitme imkânımız olamadı."

Tolunay DUMAN/ TARSUS (Mersin),(DHA)