Tarihi zirve sonrası ilk açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli Suriye'nin Türk savaş uçağının düşürmesi sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlık Resmi Konutu'nda görüştü

Tarihi zirve sonrası ilk açıklama

 Zirvede olayla ilgili görsel sunumu ismi açıklanmayan Harekat Daire Başkanı Hava Tümgeneral Ateş Mehmet İrez yaptı.

Askeri uçağın Suriye tarafından düşürülmesinin ardından Başbakan Erdoğan, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerden görüşme talebinde bulunmuştu. Erdoğan bu çerçevede ilk olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşme saat 14.00'da başladı.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile CHP milletvekili Osman Korutürk de katıldı.

KILIÇDAROĞLU BASIN TOPLANTISI YAPTI


Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından Kılıçadroğlu Başbakanlık Resmi Konut'tan ayrıldı. Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı yaptı.

Kılıçdaroğlu görüşme öncesinde yaptığı açıklamada “Kafamızda pek çok soru var. Onları soracağız. Neden Suriye ile savaşın eşiğine kadar geldik? Her yerde bunu sorgulamamız lazım” diye konuşmuştu.

GÖRSEL SUNUM HAVACI TÜMGENERALDEN


Bu arada toplantı ile ilgili ilginç bir ayrıntı dikkat çekti. Zirveye katılan isimler arasında kamuoyuna açıklanmayan Harekat Daire Başkanı Hava Tümgeneral Ateş Mehmet İrez'in toplantıda olayla ilgili görsel sunum yaptığı öğrenildi.

BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de saat 16:00'da Başbakanlık Resmi Konut'a geldi. İkinci görüşme de yaklaşık 1 saat sürdü. 

BDP GENEL BAŞKANI DEMİRTAŞ İLE GÖRÜŞME

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son görüşmeyi BDP Genel  Başkanı Selahattin Demirtaş ile yaptı. 1 saat 10 dakika süren görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak da katıldı.