Tacizci imama 23 yıl hapis

Diyarbakır'da 2 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan imam 23 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı

Tacizci imama 23 yıl hapis

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, Çermik’in bir köyünde imam olarak görev yapan evli 3 çocuk babası A.O., 2012 yılı yaz dönemi Kur'an kursuna katılan 13 yaşındaki D.T. ve Z.D.’ye cinsel istismarda bulundu. Kızların durumu anlattığı ailelerin şikayetçi olması üzerine soruşturma başlatan savcılık, şüphelinin kursa katılan mağdurlardan D.T. ile farklı bir iletişim kurduğunu ve sürekli ilgilenerek küçük kızın güvenini sağladığını belirtti.

İmam A.O.’nun 2012 yılı Temmuz ayında mağdur D.T.’yi evinin altında bulunan Kur'an kursuna çağırdığını belirten Savcı, şüphelinin burada 13 yaşındaki çocuğa kendisinden hoşlandığını söyleyerek, öpmeye başladığını kaydetti. Şüphelinin önce kendisinin, sonra mağdurun elbiselerini çıkarıp nitelikli cinsel istismarda bulunduğu belirtilen iddianamede, imam A.O.’nun cinsel istismar eylemini defalarca tekrar ettiği kaydedildi. İddianamede Temmuz’dan Aralık ayına kadar istismara devam eden şüphelinin zincirleme suç şeklinde eylemde bulunduğu anlatıldı.

İddianamede şüphelinin Kur'an kursunda diğer mağdur Z.D.’nin sık sık elini tuttuğu ve dokunarak sevdiği belirtildi. Savcı, şüphelinin mağdur Z.D.’nin bir defterine ’Çok tatlı birisiniz. Çok sevecensiniz. Yanlış anlamayın ama sizi çok sevdim, cana yakınsınız. Size karşı hislerimi sorarsanız, iyi kanı’ yazdığını vurguladı.

RUH SAĞLIĞI BOZULMADI RAPORU

İddianamede Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulunca mağdur D.T. ve Z.D.’ye farklı zamanlarda verilen iki rapora vurgu yapıldı. Düzenlenen raporlarda 6 ay boyunca cinsel istismara maruz kaldığı iddia edilen D.T. ve Z.D.’nin beden ve ruh sağlığının bozulmadığı kaydedildi. Savcı, imam A.O.’nun 15 yaşından küçük mağdurlar D.T. ve Z.D.’ye karşı zincirleme şekilde ’Çocuğun nitelikli ve basit cinsel istismarı’ suçlarını işlediğini belirterek, 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İddianamenin kabulünün ardından tutuksuz sanık A.O.’nun yargılanması Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Davanın ilk duruşmasında ifadesi alınan sanık kendisine iftira atıldığını öne sürerek şöyle dedi:

'İKİSİNİ DE DÖVDÜM'

Haberin devamı için ikinci sayfaya geçiniz

"Kursa 80- 90 civarında öğrenci geliyordu. Mağdurlardan D.’yi yardımcım yapınca Z. ikinci plana düştü ve davranışları değişti. Daha sonra ikisi arasında kavga başladı. Kursta bölünme başlayınca ikisini de dövdüm. Kesinlikle böyle bir davranışta bulunmadım."

Yargılama sırasında sanığın mağdur Z.D.’nin defterine yazdığı iddia edilen yazı incelenmek üzere Kriminal Laboratuvarına gönderildi. İncelemede yazının sanık A.O.’nun elinden çıktığı belirlendi.

CEZA ARTIRIMI YAPILDI

Davanın geçtiğimiz gün görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık A.O. katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu. Taraf avukatlarının savunmalarını alan mahkeme, kısa bir aradan sonra kararını açıkladı.

Mahkeme sanık A.O.’yu ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ’Çocuğun basit cinsel istismarı’ ve ’Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarında 23 yıl 5 ay hapisle cezalandırdı. Kararın açıklanması ile sanığın derhal tutuklanmasına karar veren mahkeme, imam A.O. hakkında yakalama kararı da çıkardı.

Mahkeme, sanığın mağdurlar üzerindeki eğitici ve öğretici yükümlülüğünü kullanarak zincirleme şekilde suçu işlediği için ceza artırımı yapıldığını da açıkladı.

DHA

2