Sosyetede 300 Hummer paniği

ABD'den sahte belgelerle değeri düşük gösterilerek yurda sokulan Hummer ciplerle ilgili 300 kişi ifadeye çağrıldı

Sosyetede 300 Hummer paniği

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 2 yıl önce başlattığı çalışmayla bazı firmaların lüks araçları değerinin çok altında gösterilerek Türkiye’ye getirdiği belirlendi.

Lüks araçların yüzde 110’a ulaşan tescil ve gümrük vergilerinin düşük ödenmesi neticesinde, devletin milyonlarca dolar zarara uğratıldığı belirtildi.

Narkotik polisinin 2 yıl önce el koyduğu çivi atma, duman püskürtme, ve elektro şok verme özellikleriyle donatılan bir Hummer cipten yola çıkılarak başlatılan çalışmada 300 aracın inceleneceği belirtildi.

Usulsüz ithal edilen araçların sahipleri arasında sanatçı, sporcu ve işadamlarının da olduğu öğrenildi. İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 2010 yılında yaptığı operasyonda bir uyuşturucu şebekesine ait Hummer marka cipe el koydu.

Özel aparatlarla, çivi atma, duman püskürtme, elektro şok verme özellikleri eklenen otomobilin uyuşturucu parasından elde edildiği gerekçesiyle Mali Şube ekipleri aracı incelemeye aldı. Yapılan çalışmada aracın, imal edildiği ABD’deki fabrika satış fiyatının çok altında bir fiyatla Türkiye’ye getirildiği belirlendi.

Konuyla ilgili araştırma yapan polis hemen ABD’li yetkililerle irtibata geçti. Yanıt olumlu olunca Türkiye’den bir ekip ABD’ye gönderildi. İki ülkenin polisi ellerindeki verileri karşılaştırarak inceleme yaptı. Yapılan ortak çalışmada bir çok lüks aracın usulsüz yollarla Türkiye’ye girdiği belirlendi.

YÖNTEMLERİ DE BELİRLENDİ

Yapılan incelemede lüks araçları yurda usulsüz olarak sokan firma ve şahısların, izlediği yöntem de belirlendi. Buna göre ABD’de fabrika çıkışı 160 bin dolar olan bir araç, ithalatçı firma tarafından, Türkiye Gümrüğü’ne 73 bin dolar olarak beyan edildi.

Daha sonra aracın trafik tescili yaptırılırken, araç fiyatının 65 bin Dolar olduğu belirtildi. Bu işlemler neticesinde gümrük vergisi ve lüks tüketim vergisi olarak yaklaşık 72 bin Dolar vergi ödendi. Ancak araç gerçek fiyatından Türkiye’ye sokulmuş olsaydı devletin kasasına gerecek olan vergi 176 bin dolar olacaktı.

300 ARAÇ İNCELENECEK

İnceleme sonunda şüpheli işlem yaptığı belirlenen 50 firma belirledi. Bu firmalara ait ve firmanın sattığı yaklaşık 300 aracın inceleneceği belirtildi. Araç sahiplerine ve firmalara, araçlarını emniyete getirmeleri için tebligat gönderildi.