Sokak ortasında öldürdü, kendi kafasına sıktı

Arzu Yıldırım'ı sokak ortasında öldüren Mustafa Metin Çilingir intihar girişiminde bulundu. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

Sokak ortasında öldürdü, kendi kafasına sıktı

İstanbul Ümraniye'de birlikte yaşadığı iki çocuk annesi Arzu Yıldırım’ı (33) sokak ortasında kurşunlayarak öldürdüğü iddiasıyla aranan Mustafa Metin Çilingir (54), babasının mezarının başında yaşamına son verdi. Mustafa Metin Çilingir’in yakınlarını mezarlığa çağırıp bir süre görüştükten sonra intihar ettiği belirlendi.

Ümraniye Kocatepe Mezarlığı’nda bu sabah 09.50 sıralarında meydana gelen olay iddialara göre şöyle gelişti:

Birlikte yaşadığı iki çocuk annesi Arzu Yıldırım’ı dün Atatürk Mahallesi Mandıra Caddesi üzerinde tabancayla öldürdüğü iddia edilen Mustafa Metin Çilingir, cinayetin ardından kaçarak izini kaybettirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ile Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri Mustafa Metin Çilingir’in yakalanması için çalışma başlattı. Ancak, tüm çabalara rağmen şüphelinin izine rastlanılmadı.

>> GENÇ KADINA SOKAKTA KURŞUN YAĞMURU

>> DEVLETTEN KORUMA TALEP ETMİŞTİ AMA...

Bu sabah saatlerinde ağabeyi Mahmut Çilingir, resmi eşi Nevin Çilingir ve oğlu Mert Çilingir’i sırayla arayan Mustafa Metin Çilingir, babası Hüseyin Çilingir’in kabrinin bulunduğu Kocatepe Mezarlığı’na gelmelerini istedi. Burada bir süre yakınları ile görüşen Mustafa Metin Çilingir, onları mezarın başından uzaklaştırdıktan sonra tabancasıyla başına bir el ateş etti. Silah sesini duyan Mahmut Çilingir ile Mert Çilingir, yaralıyı mezarlığa geldikleri özel otomobile bindirerek Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü.

HASTANEDE ÖLDÜ

Tedaviye alınan Mustafa Metin Çilingir, doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı. 9 milimetre kalibrelik olduğu öğrenilen kurşunun Mustafa Metin Çilingir’in şakağından girdiği, başının diğer tarafından çıktığı anlaşıldı. Mustafa Metin Çilingir’in cesedi incelemelerin tamamlanmasının ardından Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderildi.

Sabah saatlerinde kardeşinden aldığı telefon üzerine mezarlığa geldiklerini anlatan Mahmut Çilingir, "Burada buluştuğumuzda çok sakin görünüyordu. Babamız için birlikte dua ettik. Bize avukatını arayacağını, onunla buluştuktan sonra da teslim olacağını söyledi. Duamızı bitirdikten sonra bize dönerek, ’Bir süre beni yalnız bırakın’ dedi. Biz otomobilin bulunduğu yere doğru yürürken, kısa bir süre sonra silah sesi geldi. Hemen yanına koştuk, nabzı atıyordu. Hastaneye getirdik ama maalesef kurtaramadık. Keşke bunlar hiç olmasaydı" dedi.

Kardeşinin olayın ardından yakın akrabaları ile dostlarını arayarak helallik istediğini anlatan Mahmut Çilingir, "Gazetelerde yazıldığı gibi geçim sıkıntısı çekmiyordu. O hanıma ev tuttu, arabasını aldı. Kendisine ait işyerinde 1 - 1,5 milyon TL’lik mal var. Herkesin çok sevdiği bir kişiydi" dedi.

BABASININ YANINA GÖMÜLECEK

Resmi eşi Nevin Çilingir’den 3, öldürdüğü dini nikahlı Arzu Yıldırım’dan 1 çocuğu olan Mustafa Metin Çilingir’in, babasının mezarının yanına defnedileceği belirtildi. Eşinin ölüm haberini alan Nevin Çilingir uzun süre oturduğu banktan kalkamadı. Ağabey Mahmut Çilingir ile babasını otomobile taşıyan Mert Çilingir de gözyaşlarına boğuldu.

"EVRAĞI 2 GÜN ÇANTASINDA TUTTU" İDDİASI

Öte yandan Mustafa Metin Çilingir’in öldürdüğü Arzu Yıldırım’ın, savcının polise havale ettiği şikayet dilekçesini 2 gün çantasında tuttuğu ileri sürüldü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, dün saat 09:15 sıralarında Ümraniye’de öldürülen Arzu Yıldırım cinayeti ile ilgili açıklama yaptı. Emniyetin resmi sitesi olan yer alan açıklamada "Olayı Mustafa Metin Çilingir’in gerçekleştirdiği tespit edilmiştir" denildi.Açıklamada, yapılan çalışmalarda Mustafa Metin Çilingir ’in Esnaf ve Sanatkarlar Koperatifi Başkanı olduğu belirtilerek "Arzu Yıldırım’ın aynı yerde sekreterlik yaptığı, Arzu Yıldırım ile Mustafa Metin Çilingir ’in yaklaşık 5-6 senedir beraber yaşadığı ve bu birlikteliklerinden bir çocuklarının olduğu, ancak çiftlerin arasının bozuk olduğu, Arzu Yıldırım’ın 7 Şubat 2011’de Ümraniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek Mustafa Metin Çilingir ile konuşarak ayrıldıklarını ancak şahsın telefon yoluyla kendisini taciz ve tehdit ettiğini, kendisinin veya ailesinin başına herhangi bir olayın gelmesi halinde sorumlusunun Mustafa Metin Çilingir ve ailesinin olduğunu beyan ederek suç duyurusunda bulunduğu, Cumhuriyet Savcılığı’nca emniyet birimlerine havale edilen ilgili evrağın Arzu Yıldırım tarafından elden teslim alındığı, ancak evrağın ilgili emniyet birimlerine ulaştırılmadığı anlaşılmıştır" denildi.

Haluk ATALAY/İSTANBUL, (DHA)