Sınırda 'kimyasal' alarm

Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, Suriye'den gelebilecek kimyasal tehlikeye karşı alınmış önlemler daha da artırıldı

Sınırda 'kimyasal' alarm

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin, Banyas ve Kuseyr'in ardından Şam banliyölerinde kimyasal silah kullandığı iddiası, Türkiye'de önlemlerin artırılmasına neden oldu.

Mayıs ayında Adana Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nden Cilvegözü Sınır Kapısı'na görevlendirilerek konuşlandırılan, kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer (KBRN) keşif aracı, olası bir saldırı ihtimaline karşı aktif hale getirilmişti.

3 KİLOMETREDEN ALGILIYOR


Cilvegözü'nde 8 kişilik ekibi ile konuşlandırılan KBRN keşif aracındaki sistem, 3 kilometre mesafeden kimyasal tehdidi algılayabiliyor. Cilvegözü gümrük sahasında konuşlandırılan araç, kimyasal saldırıya maruz kaldığı şüphesi bulunan Suriyelileri kontrol ediyor.

Suriyelilerde kimyasal bulgu rastlanması halinde, tedavi için Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde özel birim oluşturulduğu belirtildi. Yetkililer, şu ana kadar Türkiye'ye, üzerinde kimyasal bulgu rastlanan bir hastanın getirilmediğini açıkladı.

DHA