Yeni Yazısı > Sık sık tekrarlar - 20.06.2014

Sık sık tekrarlar
20 Haziran 2014

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıkları erken fark edip önlem almak gerekiyor. Doğru tedavi edilmezse hastalık idrar yolundan prostat bezine hatta yumurtalara kadar ilerleyebilir. Prostat bezi iltihabı çok dirençli olabilir, zaman zaman tekrarlayarak hayat boyu peşinizi bırakmayabilir


[[HAFTAYA]]


SORU: Sperm kanalı tıkalıymış

26 yaşındayım, eşim de 37 yaşında. Çocuğumuz olmadı. Eşimin sperm kanalı tıkalıymış. Tüp bebek merkezleri “Şans yüzde 50-60 arası” diyorlar. Eşimin bir arkadaşı ilaçlar yapıyormuş. Eşim onlardan kullanmak istiyor ama ben tıptan yanayım. Ne olur bizi bu konuda aydınlatın.

CEVAP

Sperm kanallarındaki anatomik bozukluk veya eksiklikler nedeniyle menisinde sperm hücresi bulunmayanların testis biyopsilerinde hücre bulunma ve mikroinjeksiyon ile hamilelik sağlama şansı epey fazladır. Tıp dışı ev yapımı ilaçların bu konuda hiçbir etkisi olmayacağı da açıktır. Sanırım bu düşüncedeki bir eşe sahip olmak sizin için daha büyük bir sorun.

SORU: Akıntı 5 gündür devam ediyor

24 yaşındayım. Geçen hafta bir hayat kadını ile ilişkiye girdim. O günden beri idrarımı yaparken penisimde bir acı hissediyorum. 5-6 gündür idrarımı yaparken penisim yanıyor. İlk yandığında geçer diye düşündüm. Ama 5 gündür sürüyor. Acaba bir çeşit virüs mü bulaştı? Ne yapacağımı bilmiyorum?

CEVAP

Cinsel ilişki ile kapılan hastalıklardan korunmak çok önemlidir. Eğer bu şekilde bir hastalık kapılmış ise birkaç gün ile birkaç hafta arası bir sürede, çoğunlukla, akıntı, idrar yolunda kaşıntı, yanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bazen bu hastalıklar kişide belirti yapmadan da o kişiyi taşıyıcı haline getirebilir (portör). Bu tip ön idrar yolunda başlayan hastalıkların en kısa zamanda laboratuvar tetkiki ile tanısını koyup uygun ilaçlar ile tedavisinin yapılması gereklidir. Kulaktan dolma veya tetkik yaptırmadan alınan ilaçlar hastalığı tamamen ortadan kaldırmayabilir, hatta sinsi bir hale sokarak ilerlemesinin farkına varılmamasına da neden olabilir. Bu durumda idrar yolunda arkaya doğru ilerleyen hastalık prostat bezinin içine girebilir. Hatta yumurtalara kadar inebilir. Bu gibi durumlarda ağır, ateşli prostat iltihabı tablosu veya kısırlık gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Tetkik yapılır

Prostat iltihapları tedaviye bazen çok dirençli olup yaşam boyu tam iyileşme sağlanamayabilir. Hastalık zaman zaman nüksler, alevlenmeler göstererek ve sürekli bir huzursuzluk kaynağı yaratarak kişiyi bezdirir. Yapmanız gereken şey bir üroloji uzmanına başvurarak muayene olmanızdır. Cinsel yol ile bulaşan bir hastalık düşünüldüğü taktirde üretral sekret kültürü ve antibiyogramı adı verilen laboratuvar tetkikinin yapılması gerekecektir. Bu tetkik için laboratuvara gittiğinizde son 3 saat içinde idrar yapmamış olmanız şarttır. Canınızı acıtmadan idrar yolunuzun ağız kısımından alınacak bir kazıntı tetkiki ile hastalığı yapan ajan veya ajanlar saptanarak gerekli tedavi verilecektir. Bu durumda hastalığın kapıldığı kişi de tedavi edilmelidir.