Selek davasında karar verildi

İstanbul 12. Ceza Mahkemesi, verdiği ara kararda, Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin Pınar Selek hakkında verilen beraat kararında direnilmesine hükmetti

Selek davasında karar verildi

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan ve bu karar Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onaylanan Sosyolog Pınar Selek’in de aralarında bulunduğu 5 sanığın yeniden yargılanmasına bugün başlandı.

Savcı, Yargıtay'ın kararına uyularak yeniden yargılama talep etti. Mahkeme ise beraat kararında direnme kararı vererek davayı 22 Haziran tarihine erteledi.

SELEK DURUŞMAYA GELMEDİ

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde duruşmaya Almanya’da bulunan Pınar Selek’in katılmadı. Duruşmaya katılmak için Selek’in babası ve aynı zamanda avukatı Alp Selek geldi.

Alp Selek bir süre Yaşar Kemal ve DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ile sohbet etti.

YARGITAY "MÜEBBET" DEMİŞTİ

Mısır Çarşısı patlaması davasında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Pınar Selek, patlamaya neyin neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek’in yine beraatına karar vermişti.

Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için "müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın" demişti. Pınar Selek’in avukatlarının istemi üzerine Yargıtay Başsavcılığı’nca itiraz edilmişti.

Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı.

MAHKEME TEKRAR 'BERAAT' DEDİ

Duruşmanın başlamasının ardından savcı, Yargıtay’ın kararına uyularak yeniden yargılama istedi. Mahkeme heyeti ise ara kararında beraat kararında direnilmesine karar vererek davayı 22 Haziran tarihine erteledi.