Savarona'ya ilk ceza kesildi

Savarona'ya ilk ceza kesildi

Fuhuş skandalıyla gündeme gelen Atatürk’ün yatı Savarona’ya, baskın sırasında yasada öngörülenden fazla yolcu taşıdığı gerekçesiyle 14 bin TL ceza kesildiği ortaya çıktı. Operasyonda gözaltına alınan 8 şüpheli ise, jandarmadaki sorgularının tamamlanmasının ardından bu sabah adliyeye sevk edildi.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı’nın yürüttüğü fuhuş operasyonu kapsamında, Savarona’da, önceki gün Göcek Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca tutanak tutuldu. Türkiye karasularında personel dahil 36 yolcu taşıması gereken Savarona’da baskın sırasında 56 kişi bulunduğu tespit edildi. Tutanağın bir nüshası gemi kaptanına, bir nüshası da Göcek Liman Başkanlığı’na verildi.

Tutanağı dikkate alan Göcek Liman Başkanlığı, 4922 Sayılı Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunu uyarınca, öngörülenden fazla yolcu taşıdığı gerekçesiyle Savarona’ya 14 bin TL ceza kesti. Cezanın 15 gün içerisinde Fethiye Mal Müdürlüğü’ne ödenmesi gerektiği bildirildi. Gemi kaptanı Turgut Varişli (29) tarafından dün cezanın ödendiği öğrenildi.

Türkiye’yi şoke eden operasyonun ardından iki gün boyunca Göcek Limanı’na 1 mil uzaklıkta alargada tutulan Savarona, dün akşamüzeri İstanbul’a doğru yola çıkmış, bugün öğle saatlerinde Çanakkale Boğazı’nı aşmıştı.

8 ŞÜPHELİ ADLİYEDE

Savarona yatına düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve fuhuş şebekesi üyesi oldukları öne sürülen 2'si kadın 8 kişi, jandarmadaki sorguları tamamlanarak adliyeye sevk edildi. Şüpheliler Kazak işadamı Tevfik Arif ile Türk uyruklu G.A., M.Ç., E.A., K.T. ve H.A. ile Kazakistan uyruklu E.M. ve Rus uyruklu E.B.'nin Belek Jandarma Karakolu'ndaki sorgusu tamamlandı. Şüpheliler bu sabah saat 06.00'da 4 araçlık konvoyla Antalya İl Jandarma Komutanlığı'na getirildi. Burada nezarethaneye konulan 2'si kadın 8 şüpheli, öğle saatlerinde savcılık talimatıyla adliyeye sevk edildi. İkişerli gruplar halinde adliyenin mahkum girişinden içeriye alınan şüpheliler, doktor kontrolünden geçirildi.

Operasyonun koordinasyonunu yapan Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan, şüphelilerin ifadelerini almaya başladı. Jandarmada susma hakkını kullanan işadamı Tevfik Arif'in ifadesinin en son alınacağı belirtildi.

Belek Jandarma Karakolu'nda nezarethanede bulunduğu süre içerisinde Tevfik Arif'in spor ve yoga yaptığı kaydedildi.

Operasyonla kurtarılan Rusya ve Ukrayna uyruklu 9 mağdur kadın, sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi. Rus müzik grubu üyesi 4 kadının ise jandarmada daha önce serbest bırakıldığı kaydedildi.

Cihan KAYA- Süleyman İLTER- Soner KOCAER / FETHİYE (Muğla), ANTALYA, (DHA)