Şapka takın, karpuz yiyin

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte güneşin önemi daha da artarken, vücuda yararı kadar zararı da olabilen güneşten korunma yöntemlerine dikkat etmek gerekiyor

Şapka takın, karpuz yiyin

Ultraviyole ışınları içeren güneş ışıklarından özellikle çocuklar ve gençlerin iyi korunması gerektiğini kaydeden uz man lar, 10.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması, açık renk ve sıkı dokulu giysiler giyilmesi, özellikle Meksika tipi şapka, güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanılmasını karpuz, balık yenmesini tavsiye etti.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Çimen, “Güneş ışınlarının yüze ve göze direkt vurmasını engelleyen Meksika türü şapkalar kullanabiliriz. Güneşten korunmada ayrıca güneşten koruyucu kremler de kullanabiliriz.

Cildimize uygun faktörlü, cildimizin yapısına uygun ürünler seçerek cildimizi güneşten koruyabiliriz. Eğer cildimiz aşırı yağlı veya kuru ise buna uygun güneş kremi kullanabiliriz. En uygun olanı bir dermatologa başvurarak cildimize hangi ürün tavsiye edildiyse bunu kullanmamızda fayda vardır. Tüm bunların yanı sıra güneş gözlüğü kullanarak da cildimizi ve gözlerimizi güneşten koruyabiliriz” diye konuştu.

YEŞİL ÇAY İÇİN

Güneşten korunmada bazı gıdaların da etkili olabileceğini belirten Çimen, “Örneğin meyveler, karpuz, yeşil çay, balık gibi bir takım gıdalar içinde bulunan antioksidan maddeler nedeni ile bizi güneşten koruyabilirler. Bu nedenle özellikle yazın vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuzu bol bol tüketmemizde fayda var, aynı zamanda siyah çay yerine yeşil çayı tercih edebiliriz. Yeşil çay içerdiği birtakım antioksidan maddeler nedeniyle antiaging etki göstermektedir, bunun yanında bizi güneşin zararlı etkilerinden de koruyabilmektedir. Balığın içerisindeki birtakım omega 3 yağ asitleri vücudumuzun direncini artırdığı gibi bizi güneşin zararlı etkilerinden de koruyabilir” dedi.

Habertürk