Real Madrid dünyanın en zengini

Deloitte "Dokunulmazlar: Futbol Para Ligi" raporuna göre, Real Madrid, 438,6 milyon Euro geliriyle dünyanın en büyük futbol kulübü olarak ilk sırada yer aldı

Real Madrid dünyanın en zengini

Deloitte, Futbol Para Ligi raporunun 14’üncüsünü "Dokunulmazlar" başlığı ile yayımladı. Dünyanın en ünlü ve zengin futbol kulüplerinin 2009-2010 sezonu gelirlerinin masaya yatırıldığı rapora göre, ilk 20 kulübün toplam gelirleri ilk kez 4 milyar Euro düzeyini aştı.

20 kulübün geliri, bir önceki döneme göre yüzde 8 artarak 4,3 milyar Euro düzeyine ulaştı. Raporda, ilk iki sırada İspanyol kulüpleri yer alıyor. Real Madrid 438,6 milyon Euro geliriyle 6. kez dünyanın en büyük futbol kulübü olarak ilk sırada, 398,1 milyon Euro ile FC Barcelona ikinci sırada yer aldı.

Rapora göre, 20. sıradan 11. sıraya yükselen Manchester City kulübü şimdiye kadarki en iyi derecesini elde etti. Listede en fazla kulübü bulunan ülke, 7 futbol kulübü ile İngiltere olurken, bu ülkeyi Almanya ve İtalya 4, İspanya 3, Fransa ise 2 kulüp ile takip etti.

Raporda, ana prensibi futbol kulüplerinin kazandıklarından daha fazlasını harcamamaları olan UEFA’nın Finansal Adil Oyun Yönetmeliği’nin kulüplerin gelirlerini etkilemeyeceği öngörülüyor.

Listede ilk 20 sırada Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Bayern Munich, Arsenal, Chelsea, AC Milan, Liverpool, Internazionale, Juventus, Manchester City, Tottenham Hotspur, Hamburg, Olympique Lyonnais, Olympique de Marselle, Schalke 04, Atletico de Madrid, Roma ve VfB Stuttgart bulunuyor.