Ramazan'da susuzluğa karşı 'nane'

Ramazan ayında sadece uzun süre aç kalınmıyor; aynı zamanda ciddi bir susuzluk süreci de yaşanıyor. Bu susuzluğu minimum düzeye indirmek içinse su, maden suyu, yoğurt, nane ve salatalık karışımı en sağlıklı tercih...

Ramazan'da susuzluğa karşı 'nane'

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, sahura kadar kesinlikle uyanık kalınmaması gerektiğini belirterek "Sadece gece karanlığı ve uykuda salgılanabilen melatonin hormonu yaşlanmayı geciktirir, kansere karşı koruyucudur ve vücudun dinlenmesini sağlar. Bu nedenle, Ramazan ayında ertelediğiniz gece uykusu sizi gün içinde halsiz ve bitkin bırakacaktır" dedi.

PORSİYONLARI KÜÇÜLTÜN

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ağıllı’nın Ramazan ayı ile ilgili uyarılarda bulunurken "Porsiyonları küçültün, besinleri yavaş yavaş ve iyi çiğneyerek tüketin. Yağlı, kızartma türü, yoğun baharat içeriğine sahip besinlerden kaçının. Sahur ve iftar olmak üzere 2 ana öğün ile birlikte iftardan sonra 2 ara öğün yapın. Ara öğünde sütlü tatlı, taze meyve, kepekli galeta, süt, yoğurt tercih edin" şeklinde konuştu.

SU, MADEN SUYU, YOĞURT, SALATALIK VE NANE KARIŞIMI İÇECEK

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, Ramazan ayında sadece uzun süre aç kalınmadığını, aynı zamanda ciddi bir susuzluk sürecinin de oruç tutanları beklediğine vurgu yaparak şunları sözlerine ekledi:

"Günlük su gereksiniminizi karşılamanız, vücudun su kaybının önlenmesi için önemli faktörlerden birisidir. Sıvı ihtiyacını azaltmak için içecek seçiminde ayran, maden suyu tercih  edilmelidir. Sahurda tüketebileceğiniz kadar içecek, gün içinde susuzluğunuzu gidermeye yardımcı olacaktır. Bir şişe maden suyu, 200 ml su, 125 gram light yoğurt, 200 gram salatalık, 3-4 tane naneden oluşan karışım ile susuzluğunuzun önüne geçebilirsiniz. Su, yoğurt, salatalık ve naneyi blender ile karıştırın. Üzerine maden suyu ekleyin ve sonra keyifle için."

SAHUR İÇİN SAĞLIKLI ÖĞÜN ALTERNATİFLERİ

Uzun süre tokluk hissi sağlaması açısından sahurun Ramazan’ın en önemli öğünü olduğunu söyleyen Ağıllı "Bu öğünde yumurta, süt, yoğurt gibi hayvansal kaynaklı protein içeren besinler, tam tahıl ürünleri, badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmelidir" dedi.

Eda Ağıllı’nın Ramazan'da sahur için önerdiği menüler ise şunlar:

MENÜ 1:

2 tane yumurta ile az yağlı hazırlanmış menemen/omlet
2 dilim peynir
100 gram taze meyve
2 tane ceviz
Domates, salatalık, yeşillik
2 dilim tam tahıllı ekmek

MENÜ 2:

3 dilim peynir ile tost (yağsız)
1 su bardağı süt
2 tatlı kaşığı bal/reçel/pekmez
5 adet az tuzlu zeytin
Domates, salatalık, yeşillik 

MENÜ 3:

9 yemek kaşığı kıymalı ve kepekli makarna
1 kase yogurt
Salata (Yağsız)

İHA