Putin: Kimyasal silah söylemleri provokasyon

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Hükümeti'nin kimyasal silah kullandığına dair söylemlerin provokasyon olduğunu söyledi

Putin: Kimyasal silah söylemleri provokasyon

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre; Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın olası kimyasal silah kullanımını kınadığını gerektiğinde önlemler için konsolide kararları alacaklarını söyledi.

Putin şöyle dedi:

"Kimyasal veya kitle imha silahlarının kullanımıyla ilgili tavrımız nettir. Biz kesinlikle karşıyız, kimyasal silah kullanıldığı ispatlandığı takdirde biz önlemlerin alınması için konsolide kararlar almaya hazırız. ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ne ve müfettişlere Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair belgeleri sunması gerekiyor. Eğer ABD, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığıyla ilgili elinde deliller olduğunu söylüyorsa o zaman buyursun BM Güvenlik Konseyi'ne ve müfettişlere delilleri sunsun. Ellerinde olan kendilerince delilleri kimseye göstermiyorlar, sır olarak tutuyorlar. Bu ortaklarına ve uluslararası faaliyetlerin katılımcılarına karşı saygısızlıktan öte bir şey değil. Delil varsa sunulacaktır, sunulmuyorsa demek ki delil yoktur."

Putin, durumun G-20 zirvesinde Barack Obama ile görüşüleceği konusunda da fikirlerini açıkladı.

Devlet Başkanı şöyle dedi:

"Çok yakın zamanda St. Petersburg’da G-20 zirvesi gerçekleştirilecektir. ABD Başkanı da bu zirveye katılacaktır. Şüphesiz ki bizim bir araya gelme ve konuşma olanağımız olacaktır. İşte orada Suriye konusu da dahil görüşme yapacağız."

Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA)