Portatif otopark

Mersin'de bir firma, 1.75 günde inşa edilebilecek ve istenildiği zaman sökülüp monte edilebilecek 400 araç kapasiteli "portatif otopark" projelendirdi

Portatif otopark

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesinde bulunan Tempus Otomotiv Mekanik Teknolojileri Servis Sanayi Ltd. Şti’nin yöneticisi Cumali Elibol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, artan trafik yoğunluğunda araç parkına çözüm üretebilmek adına ortakları Selçuk Mesken ve Ahmet Karagün ile 1.5 yıldır "portatif otopark" projesi üzerine çalıştıklarını söyledi.

Proje kapsamında 36 metre genişliğinde 76 metre uzunluğundaki 3 katlı 400 araç kapasiteli otoparkın 1/40 ölçeğinde maketini oluşturduklarını ifade eden Elibol, projenin hayata geçirilmesiyle günümüzde birçok alanda karşılaşılan park sıkıntısının aşılacağına inandıklarını vurguladı.

Otoparkın tamamen çelik konstrüksiyondan tasarlandığını anlatan Elibol, şöyle devam etti: "Günümüzdeki katlı otoparklar, park sorununu önemli ölçüde çözüyor. Fakat, otoparkın yıkılıp başka bir yerde oluşturulması için önemli bütçeler gerekiyor.

Hatta yenisini yapmak, eskisini yıkmaktan daha kolay. Oysaki bizim projemizdeki otopark, istenildiği zaman sökülüp başka bir yere kurulabiliyor. Öyle ki sadece 75 günde otoparkı söküp başka bir yere monte edebiliriz. O nedenle hiç bir şekilde atıl bir yatırım olmaz."

3 MİLYON DOLARLIK KAYNAK

Projenin hayata geçirilmesi için 3 milyon liralık kaynağa ihtiyaç duyduklarını bildiren Elibol, "Şu ana kadar çalışmalara başlanması için 2 belediye ile görüştük.

Ancak yap-işlet-devret modelini teklif ettikleri için hayata geçiremedik. Fakat görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye’nin ilk portatif otoparkını kurabilmek için yatırımcılarımızı bekliyoruz" dedi.