Polis hem dövdü hem iftira attı

Polislerin önüne geçip "Allah'ım ne kadar tatlıyım!" diye bağırarak sosyal medyaya damga vuran 'Barva' nickli Hasan Basri Keleş, polisler tarafından darp ve tehdit edildi. Sadece Barva değil, onunla birlikte karakola giden gazeteciler ve arkadaşları da polis tarafından tehdit edildi

Polis hem dövdü hem iftira attı

Elif Yılmaz / Posta

Barva'yı en sempatik haliyle Gezi olaylarının yıldönümünde tanıdık. Sınırlarımızın dışında da polislerle çektiği görüntülerle şöhret olan bir isim oldu.


Barva (Hasan Basri Keleş). Ancak bu sempatik isim dün gece  polislerden dayak yedi, tehdit edildi. Polis dayağı inkar etti ama hem o sırada karakol ve yakınlarında olan arkadaşları, hem de sağlık raporu bu dayağı belgeliyor.

 
AKM ÖNÜNDE FOTOĞRAF

Barva, dün gece Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde polisleri de arkasına alıp selfi çektirmek istedi. Tam bu sırada 4 polis tarafından tutuldu ve dayak yedi.

Barva'nın telefon kamerasından polisin saldırdığı anPolisler, AKM'nin bahçesinde de Barva'ya hakaret etti. Barva "10 kişisiniz, ben tekim" dedikten sonra dayağın şiddeti arttı. çenesi ve kaburgasına vurdu polis. Ardından dayaktan yere yığıldı.

Tehdit sivil polisten geldi. Hafif seyrek saçlı sivil polis  “Hadi şimdi git evine yoksa seni sabaha kadar döverim, leşini kimse bulamaz”  dedi; Barva da polise, “Gel döv, öldür! Senin ismini, cismini, her şeyini kaydettim hafızama” diye yanıt verdi.

Polis Barva'nın telefonuna el koydu. "Şikayet" sözünü duyan polisler hizaya gelmeye başladı. Hiç bir suçu olmadığı halde bir kişiyi döven, hakaret eden ve tehdit eden polisler Barva'yı AKM ’nin bahçesinin içinden dışarı çıkardılar. Barva serbest kaldığı anda avukatları Hürrem Sönmez ve Ramazan Demir'i aradı. O sırada Beyoğlu yakınlarında olan avukatlarla birlikte Tuğçe Erçetin, Elif Yılmaz, Çiğdem Mater, Hale Akay  ve arkadaşları AKM bahçesine gitti.

Polis, Barva'nın yalnız olmadığını görünce iftira attı. Zorla AKM'ye girmeye çalıştığını iddia etti. Ancak Barva ve arkadaşlarının fotoğrafı durumun hiç öyle olmadığını belgeliyor.  Sırtırda AKM bahçesindeki tartışma daha da büyüdü. Bazı polisler, avukat ve Barva'nın arkadaşlarını tehdit ederek, "Benim vurma yetkim var" dedi. Tehditlerden sonra Barva dayak yediğine dair hastaneden darp raporunu aldı.

Sabah da kendisine dayak atan, hakaret ve tehdit eden polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.
İşte Barva'nın (Hasan Basri Keleş) darp edildiğine dair fotoğraflar