Onu diğer ağrılarla karıştırmayın!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ali Şan Sarsu, son günlerde huzursuz bacak sendromu şikayetinin çokça yaşandığını ve bu hastalığın diğer hastalıklarla karıştırıldığını söyledi

Onu diğer ağrılarla karıştırmayın!

Huzursuz bacak sendromunun belirtilerinin şeker hastalığı, damar hastalığı, romatizma ve tümor gibi rahatsızlıklarla benzer özellikler taşıdığını ifade eden Özel Düztepe Yaşam Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ali Şan Sarsu "Bacak ağrıları pek çok hastalıkta olabilir. Bu bel fıtığı olabilir, damar olabilir, romatizma olabilir, tümör olabilir. Burada hastalıklar birbirine karışıp iç içe geçer. Huzursuz bacak sendromunda hastada ağrıdan ziyade bacaklarında gıdıklanma olabiliyor. ‘Bir uyuşma var; karıncalar geziyor’ diye başlar ama aynı şikayetler, tabii şeker hastalığında, damar hastalığında da olur" dedi.

Huzursuz bacak sendromunun nasıl ayırt edilebileceği hakkında ipuçları veren Sarsu, hastalığın en ayırt edici özelliğin hastanın hareket halindeyken değil de istirahat halindeyken rahatsız olması olduğunu belirtti.

Sarsu "Burada bizim ayırıcı tanımız ağrının istirahatte olması. Ağrı hareket ettiğinde ya da gezerken olmaz. İstirahat halinde olur. Hasta gece yatarken şiddetli ağrı olur. Oturduğu zaman olur. Akşam televizyon seyretmeye başladığında mesela ’Bacaklarımda ağrı oluyor’ diye şikayet eder. Ayırıcı tanıda mutlaka B vitamini ve demir eksikliği ile şeker hastalığına bakmak lazım" açıklamasında bulundu.

GEBELERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Huzursuz bacak sendromunun gebelerde daha sık görüldüğünü kaydeden Sarsu, hastalığın irsi olarak da görülebildiğini söyledi.

Hastalığın insan yaşamına olumsuz etkilerine de değinen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ali Şan Sarsu,"Gebelerde sık görülebilir. Bir de irsi geçişi vardır. Ailede varsa hastada daha çok olur. Genelde romatizmayla beraber eşlik edebilir. Hastalar uykuya dalmakta, böyle rahat bir uyku uyumakta sıkıntı çekerler" şeklinde konuştu.

İHA