Onların sigara bırakma şansı daha yüksek

Bilim adamlarının yaptığı son araştırmaya göre gençlerin sigarayı bırakma şansı daha yüksek. Araştırmada genç erkeklerin sigarayı bırakma şansı, genç kızlardan daha yüksek.

Onların sigara bırakma şansı daha yüksek

Kanada’da yapılan bir araştırma, genç erkeklerin sigarayı bırakma şansının daha yüksek olduğunu gösterdi. Araştırma, sigarayla mücadeledeki başarının cinsiyet, yaş, çevre ve yapılan spor türüne göre farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

GENÇ ERKEKLERİN ŞANSI DAHA YÜKSEK

Montreal Üniversitesi’nden bilim adamları, 5 yıl boyunca 620 gencin davranışlarını inceledi. Sonuçları "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" dergisinde yayımlanan araştırmada, aile içindeki gerilim, kilo konusundaki endişeler ve aşırı kilolu olmanın sigarayı bırakmayı zorlaştırdığı belirtildi. Araştırmada, genç erkeklerin sigarayı bırakmadaki başarı şansının genç kızlardan yüzde 80 fazla olduğu ortaya çıktı.

TAKIM SPORUYLA UĞRAŞANLAR BIRAKMADA DAHA BAŞARILI

Bilim adamları ayrıca, takım sporlarıyla uğraşanların sigarayı bırakma konusunda daha başarılı olduğunu gördü. Aile içinde mutlu olan, ebeveynleriyle iyi ilişkiler kuran sigaraya yeni başlayanların da sigarayı daha kolay bırakabildiği vurgulandı.