'Okusaydım Deniz Gezmiş gibi olurdum!'

Uzun süredir ekranlardan ve medyadan uzak kalan Ferdi Tayfur, hayatı ve hayata bakışıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

'Okusaydım Deniz Gezmiş gibi olurdum!'

"Bir Zamanlar Ağaçtım" kitabıyla ilgili Uçuş Noktası Dergisi'nden Berrin Karakaş'a konuşan usta sanatçı Ferdi Tayfur, hayatı ve hayata bakışıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'Babam beni okutsa Deniz Gezmiş olurum' diyen Tayfur, Yılmaz Güney'le çekilmiş fotoğrafının dönemin gazetelerinde yer almasıyla ilgili tartışmalara da değiniyor.

'BİR GARİP FERDİ TAYFUR'UM'

'Bir garip Ferdi Tayfur'um işte, felsefem bu' diyen Ferdi Tayfur, yeni kitabı 'Bir Zamanlar Ağaçtım'da Sartre'dan Çiçero'dan alıntılar da yapıyor. 'Yazmak yaratılış meselesi' diyen Tayfur ekliyor, 'Öyle götürüyor insanı.. Yazıyor, yazıyor, yazıyorsun..'

'Babam beni okutsaydı asılırdım' diye yazıyorsunuz kitabınızda. Ne yapar da asılırdınız mesela?

Yalanı sevmiyorum ben. Niye yani yalan söylüyor insan, sebep ne? Kendime güvenen bir insansam ben, niye yalan söyleyeyim? Değerli bir arkadaşım geçen gün şöyle dedi: " İstanbul 'un yarısı yarısından geçiniyor." Düşün yani. Ne kadar tuhaf bir şey.

Asılmak deyince benim aklıma Deniz Gezmiş geliyor, Erdal Eren geliyor mesela...

Olabilirdim. Bir deniz Gezmiş olabilirdim; yalan söylemeyi sevmiyorum. Eğri oturup doğru konuşmamız gerekiyor.

YILMAZ GÜNEY'LE FOTOĞRAF

Yılmaz Güney'in hapisten izinli çıktığı oğlunun sünnet düğününde çekilmiş bir fotoğraf koymuşlar. Yılmaz Güney elini omzuma atmış. Yazmışlar işte, 'Ferdi Tayfur Yılmaz Güney'e yaklaşmakla davaya ihanet mi etti?

Geçmişte eli silahlı militandı' diye. Hep uydurma. Ne yapabilirsiniz şimdi? Tekzip ettiler sonra tabii...'

BANA OKUMAYI BİR HAMAL ÖĞRETTİ

Bence okumak bir yere kadar devlet politikası olmalı. Devletin okutmasının mecburi olması lazım. En az liseye kadar. Ben dışarıdan bitirdim okulları. Babamı öldürdüler kalakaldım. Ama okumayı çok seviyordum. Hatta mahalledeki çocuklara ders veriyordum. Şekercide çalışırken bir hamal bana öğretti okumayı. İlk okuduğum kelime de Adana'dır. Ama okusaydım sanıyorum sanatçı olmazdım!.

BABAM BENDEKİ YILDIZI GÖRMÜŞ


Politikacı olurdum herhalde. Babam paşa olacağımı söylermiş. Alnımızdaki yıldızı gördü herhalde. O yıldız çocuklarda belli oluyor çünkü. "Gerekirse ceketimi satacağım, bu çocuğu okutacağım çünkü paşa olacak" dermiş. Ama olmadı..