Öcalan'la görüşen heyetten açıklama

HDP heyetinin bugün İmralı'da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeden sonra, heyet açıklamada bulundu. Öcalan'ın 'Gelinen noktada ciddi bir başlangıç için önemli bir umut vardı ve bu umut korunarak geliştirilmelidir' dediği kaydedildi

Öcalan'la görüşen heyetten açıklama

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF'ye açıklamalarda bulunan heyete göre Öcalan, "Gelinen noktada ciddi bir başlangıç için önemli bir umut vardı ve bu umut korunarak geliştirilmelidir” dedi.

HEYET İMRALI'DAN DÖNDÜ

İmralı dönüşünde bir açıklama yapan heyet, Abdullah Öcalan’la yapılan son toplantıda süreçteki nihai durum ve güncel gelişmelerin değerlendirildiğini belirtti. İmralı'ya giden heyette HDP grup başkan vekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile HDP Eş Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder yer aldı.

"SÜREÇ YENİ BİR AŞAMAYA GELMİŞTİR"

Heyet şu açıklamada bulundu: "Sayın Öcalan, 'En önemli realite sürecin yeni bir aşamaya gelmiş olmasıdır' diyerek 'Gelinen noktada ciddi bir başlangıç için önemli bir umut vardı ve bu umut korunarak geliştirilmelidir' dedi. İki taraftan da kaynaklanan zorlayıcı gelişmelere dikkat çeken Öcalan; tarafları süreci provoke edecek tutumlardan alabildiğine kaçınmaya, dikkatli ve duyarlı davranmaya çağırdı. Tarafların gerçek bir başlangıç için gerçekçi ve samimi önerilere ve bunun pratikleştirilmesine dönük yol ve yöntemlere yoğunlaşması gerektiğine işaret eden Öcalan, bir bütün olarak medya dünyasının demokratik bir cesaretle çok tarihi bir sürece girdiğimizin bilinç ve sorumluluğuyla yapıcı bir işlev üstlenmesinin önemine değindi.

ÖCALAN'DAN SOMA MESAJI

Öcalan, Soma’da ve inşaatlar başta olmak üzere vahşi kapitalizmin sınır ve vicdan tanımazlığının sonucu olan bütün iş cinayetlerine dikkat çekerek sol, sosyalist geleneğin bu alanlara yoğunlaşmasındaki aciliyete vurgu yaptı. Bu iş cinayetlerinde hayatını kaybeden bütün emekçilerin ailelerine taziyelerini iletti. Öcalan, Ağrı ve Norşin halklarına olan yüksek güvenini belirterek, '30 Mart’ta geliştirilen bütün hile ve tuzaklara bugün verilecek cevap sadece onurumuza olan bağlılığımızı değil barışa ve demokratik siyasete dönük kararlılığımızın da göstergesi olacaktır' diyerek Iğdır, Botan, Ağrı, Norşin, Yüksekova ve Hakkari’deki halkımıza gençlere ve kadınlara özel selamlarını iletti. Arap ve Süryani halkları başta olmak üzere Kürdistan’daki tüm halklara da ayrıca selamlarını ileterek bütün Türkiye halkını büyük barışımızın etrafında kenetlenmeye çağırdı."