New York'lu moda çılgınlarının yeni tutkusu bisiklet

New York'lu moda çılgınlarının yeni tutkusu bisiklet

Bu yazı 24.10.2010 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır

Bisiklet son günlerde New Yorklu moda tutkunlarının yeni aksesuarı haline geldi. Öyle ki, kadınlar yüksek topuklu, mini etekli, evcil hayvanlı, çocuklu olmalarına aldırış etmeden bisiklete biniyorlar.

Ancak bu bisikletlerin alıştığınız tarzda olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zaten mümkün de değil. Eski model gibi görünen bisikletler, kişilerin tarzlarına göre tasarlanıyor, en şık hale getiriliyor, motorlu araçların yanında trafikte kendine yer buluyor. Böylece moda tutkunu kadınlar ne şıklıklarından taviz veriyor, ne de park yeri aramakla zaman harcıyorlar.

Kimi ayakkabısından kimi minisinden vazgeçemiyor!

Bu akımı başlatan aslında, New York’ta ünlülerin yaşadığı semt olarak bilinen Greenwich Village’da bulunan Hudson Urban Bikes adlı bisiklet dükkanının sahibi George Bliss. Çünkü George, bundan bir süre önce Kate Winslet’a iki çocuğunu rahatlıkla taşıyabileceği bir bisiklet tasarlamış. George, sadece Kate Winslet’ın hayatını kolaylaştırmadığını, pek çok New Yorklu kadının sonrasında kapısını çaldığını söylüyor ve ekliyor: “Müşterilerimin çoğu çevresini etkilemek isteyen çok şık kadınlardan oluşuyor.

Benden hep daha fazlasını istiyorlar. Sepet, zincir, zil... Bunun sonu yok”. Dolgu topuk, sivri topuk, mini eteğinden vazgeçemeyen yine George’u buluyor, yeni aksesuarı bisikleti tasarlatıyor.

New York sokaklarında şıklığından hiçbir zaman taviz vermeyen The New York Times Style Magazine’in Genel Yayın Yönetmeni Sally Singer da bisiklet kullananlardan. O da Balenciaga ayakkabılarından vazgeçemiyor ve bisiklete onlarla biniyor. Ayrıca paltosunu bisikletinin önündeki şık sepette taşıyor. Bu bisiklet akımının Türkiye’ye gelmesi pek mümkün görünmüyor. Ama yollar müsait olsa farklılıktan hoşlanan ikoncanların akımın başını çekeceği ve New York’lu hemcinslerini çatlatacak kadar ilginç bisikletler tasarlatıp binecekleri kesin!